spot_img

Biblioteka całodobowa! To czas, by inne biblioteki stały się bardziej otwarte dla czytelników

Pilotażowo dwa razy w tygodniu Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie będzie czynna całą dobę w poniedziałki i soboty. To postulat zgłaszany przez studentów. Zmiany ruszają od 24 kwietnia 2023 roku.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podjął decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia biblioteki.

– W wypracowaniu obecnych godzin pracy uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Studentów, m.in. rady samorządów wydziałów: Socjologii, Prawa i Administracji, Orientalistycznego, Fizyki, Chemii. Efektywność wprowadzonych zmian i potrzeby użytkowników BUW będą nadal monitorowane – czytam na stronie uniwersytetu.

Obecnie biblioteka jest czynna 7 dni w tygodniu: poniedziałek – sobota w godz. 8–22 i w niedziele 15–20. Od 24 kwietnia 2023 roku użytkownicy będą mogli korzystać z niej całodobowo w:

  • poniedziałki (tryb bezobsługowy w godz. 8.00–9.00 oraz w godz. 21.00–9.00 we wtorek),
  • soboty (tryb bezobsługowy w godz. 8.00–9.00 oraz w godz. 21.00–15.00 w niedzielę).

– Ponieważ nasz system informatyczny potrzebuje chwili dla siebie od godz. 5 rano do ok. 5.15 nie będą działały: katalog online, selfczeki, książkomat i system rejestracji wejść/wyjść z BUW – informuje BUW na Facebooku i stronie internetowej.

Przypomnę, że dłuższe godziny otwarcia bardzo dobrze sprawdzały się w ramach akcji „BUW dla sów” uruchamianej w czasie sesji. Poznaj opinie studentów z ostatniego nocnego buwingu.

Zachęcam, by za tym przykładem podążały inne biblioteki, nie tylko akademickie. Otwarcie bibliotek w godzinach popołudniowych i w weekendy to szansa na zdobycie nowych czytelników. Pamiętajmy, że osoby uczące się i pracujące mają – czasem jedyną – możliwość skorzystania z bibliotek właśnie po zakończonej edukacji, pracy lub w dni wolne. Bądźmy otwarci!

Źródło zdjęć: freepik.com – master1305