spot_img

Akcja „Nie bój się wypożyczyć książki”

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego zorganizowała IV Sądeckie Dni Literatury, których temat przewodni skupiał się wokół powieści kryminalnych i detektywistycznych. W ramach wydarzenia przeprowadzono akcję zachęcającą do wypożyczania właśnie tych książek.

BMM: Sądeckie Dni Literatury trafiły w przysłowiową dziesiątkę. Jakie efekty przyniosła akcja towarzysząca „Nie bój się wypożyczyć książki”?

Dorota Wcześny: Akcja zainteresowała czytelników ofertą biblioteki. Zachęciła ich do wzięcia udziału w promowanych wydarzeniach i ociepliła nasz wizerunek w oczach użytkowników. Skusiła do bezpośrednich rozmów, stała się doskonałą formą reklamy naszych usług. Formą, którą czytelnicy z pewnością zapamiętają na dłużej niż zwykłą tradycyjną reklamę.

BMM: Jak przebiegały przygotowania?

DW: Taka akcja zintegrowała bibliotekarzy, przygotowaniom towarzyszyła wesoła atmosfera, dzieliliśmy się rolami i przymierzaliśmy stroje. Większość bibliotekarzy włączyła się w działania promocyjne biblioteki, wspomagając dział promocji w intensywnym okresie, jakim były przygotowania do głównych obchodów literackiego święta. Taka forma pracy sprawiła, że zżyliśmy się ze sobą jako zespół i miło spędziliśmy wspólny czas, który zaowocował doskonałą akcją promującą czytelnictwo i bibliotekę.

BMM: Co doradziłaby Pani innym bibliotekarzom, którzy chcieliby zorganizować podobną akcję?

DW: Warto zaangażować w akcje promujące wydarzenia samych bibliotekarzy, z którymi czytelnicy mają kontakt na co dzień, gdyż to owocuje pozytywnym postrzeganiem biblioteki, jako placówki otwartej na nowe formy działalności.

BMM: Wśród propozycji Sądeckich Dni Literatury pojawił się pojedynek na rymy „Zbrodnia jednego wiersza”.

DW: Staramy się włączać w nasze działania również samą młodzież. Bierze ona udział w happeningach, dzięki którym promuje poszczególne wydarzenia projektowe. Turniej „Zbrodnia jednego wiersza” cieszył się dużą popularnością. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, które w większości prezentowały przed publicznością własne utwory. W poetyckich potyczkach wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, a na sali zgromadzili się miłośnicy poezji, którzy swoją obecnością dodawali występującym odwagi. Turniej był doskonałym przykładem zaangażowania lokalnej społeczności w wydarzenia i akcje, które organizujemy.

BMM: Frekwencja mówi sama za siebie: to prawdziwy festiwal literacki!

DW: Sądeckie Dni Literatury nawiązują do wydarzeń literackich organizowanych przez naszą bibliotekę w latach 80-tych. Staramy się korespondować z przeszłością i utrzymywać tradycyjne formy promowania literatury. Włączamy też jednak dużo nowoczesności, by z oferty mogły skorzystać wszystkie pokolenia. Pozytywny odbiór i setki osób na widowni świadczą o tym, że takie święto potrzebne jest w naszym mieście i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Sprzyjają nam sponsorzy, partnerzy oraz odbiorcy naszej oferty, z którymi co roku udaje się nam organizować coraz większe akcje, podczas których promujemy czytelnictwo i pokazujemy, że biblioteka to nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym każdy może się poczuć jak w domu.

Źródło zdjęć: mat.pras. biblioteki