Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego już we wrześniu

Kielczanie mają wyjątkowy „Pociąg do literatury”. To Festiwal Herlinga-Grudzińskiego, który już po raz trzeci wystartuje na początku września. Organizatorami przedsięwzięcia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy. Główne wydarzenia odbywać się będą w dniach 1-3 września, spotkania edukacyjne zaplanowano na 7, 8 i 11 września. Lustro Biblioteki objęło festiwal swoim patronatem.

Wśród zaproszonych gości znajdują się znani pisarze, poeci, dziennikarze, literaturoznawcy, aktorzy, przyrodnicy, m.in.: Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Grażyna Plebanek, Ewa Ewart, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Przemysław Kossakowski, Jerzy Jarniewicz, Jerzy Baczyński, prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański, Dorota Segda, Jacek Romanowski, Paweł Sablik, Kazimierz Nóżka, Wojciech Mikołuszko, Artur Sawicki, Piotr Socha, Jerzy Mencwel. Będzie zatem coś dla miłośników kryminałów, prozy kobiecej, podróży, ekologii, twórczych dyskusji, artystycznych i lirycznych wrażeń. Podczas Festiwalu poznamy także laureatów dwóch konkursów literackich oraz rywalizacji młodych poetów-performerów. Wydarzeniom towarzyszyć będą Targi Książki z udziałem wydawców z całej Polski.

„Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (70 000 zł), Miasta Kielce (40 000 zł) oraz licznej grupy sponsorów i partnerów. W dwóch literackich konkursach, na opowiadanie i felieton, nagrody po 5000 zł każda ufundowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowano imprezy dla wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano spotkania, warsztaty, debatę, spektakl, wieczór z poezją, slam poetycki, śniadanie na trawie, spacery z przewodnikiem, konkursy literackie, spotkania edukacyjne, wystawy. Większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w centrum Kielc, na Placu Artystów, niektóre zorganizowane zostaną w siedzibach organizatorów. Znane wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę przy ul. Sienkiewicza. Niedzielne śniadanie z kulturalną wkładką odbędzie się tradycyjnie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica.

Zobacz program festiwalu

Źródło zdjęć: mat.pras.