spot_img

Aleksander Fredro zagości w Warszawie na imieninach Jana Kochanowskiego

Trzy sceny, a na nich nie tylko kilkanaście spotkań z pisarkami i pisarzami, ale również koncerty, spektakl i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurować w interpretowaniu wierszy. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca (24.06), tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.

Program i szczegóły

W tym roku bohaterem wydarzenia będzie Aleksander Fredro – niekwestionowany mistrz komedii i jeden z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarzy – a jego postać stanie się pretekstem do zacieśniania więzi pomiędzy światami literatury i teatru. Pisarki i pisarze porozmawiają o teatralnych adaptacjach ich prozy, dramaturdzy i dramatopisarze zdradzą kulisy swojego zawodu, a reżyserzy teatralni zastanowią się, po co nam dzisiaj Fredro. Dyskutować będą m.in. Weronika Murek, Rafał Wojasiński, Piotr Cieplak, Jarosław Gajewski, Cezary Harasimowicz, Wojciech Tomczyk i Mariusz Czubaj. O pracy nad nowym, czterotomowym wydaniem dzieł zebranych Fredry opowie prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. W Ogrodzie Krasińskich pojawi się również Maciej Szeptycki – prapraprawnuk pisarza oraz znana z niepowtarzalnych adaptacji fredrowskich komedii Olga Lipińska.

Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego tłumy warszawiaków meczu poetyckiego, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurowały w interpretowaniu wierszy czy wykonania Pieśni świętojańskiej o Sobótce – tym razem w interpretacji gwiazd muzyki współczesnej i jazzowej: Agaty Zubel, Adama Bałdycha i Huberta Zemlera. Zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali m.in. ekspresowy kurs tworzenia bajek muzycznych, który poprowadzi Asi Mina i warsztaty z Teatrem Guliwer. W programie znalazły się również rodzinna gra terenowa, przyrodniczy spacer z Michałem Książkiem i oprowadzanie wokół Pałacu Rzeczypospolitej. W samo południe odbędzie się spotkanie z Józefem Henem, świętującym w tym roku setne urodziny.

Imieniny Jana Kochanowskiego to też kiermasz książki. Jak co roku, w Ogrodzie Krasińskich będzie można znaleźć kilkadziesiąt stoisk najciekawszych polskich wydawnictw, a przy stoiskach spotkać rekordową liczbę stu dwudziestu pisarzy. Dla tych, którzy lubią wymieniać się i dzielić swoimi lekturami, powstanie strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 z wymianą książek (żeby wziąć nową, wystarczy przynieść przeczytaną).

Poprzednia edycja

Źródło zdjeć: BMM