spot_img

Nowe biblioteki – kolejne kroki ku budowie

Dziś o trzech bibliotekach, które mają powstać. Lokale władze aktywnie działają, by otworzyć miejsca przyjazne czytelnikom.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią

Mieszkańcy muszą jeszcze poczekać na nową bibliotekę. Budynek miał być gotowy w tym roku, ale budowę rozłożono na dwa lata. Inwestycja miała kosztować około 3,5 mln zł, obecnie to koszt 5,3 mln zł.

Jak podaje lokalny serwis informacyjny: Po prawie siedmiu latach informowania społeczeństwa o tym, że w Nakle powstanie nowoczesna siedziba biblioteki, te zapowiedzi zaczną być realizowane.

Więcej: Budowa rozłożona na dwa lata. Dylemat z jedną filią, strona www biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce

Podpisano umowę na opracowanie projektu biblioteki. Szacunkowa wartość nowej biblioteki ma wynieść 10 mln złotych. Budowa obiektu o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych mogłaby ruszyć w przyszłym lub w 2025 roku. Gmina potrzebuje dofinansowania.

Jak mówi burmistrz: Budynek ma pełnić nie tylko rolę biblioteki czy czytelni, ale również inne funkcje. Chcemy mieć tam salę wystawowo-galeryjną do organizowania spotkań z autorami książek. Teraz one również mają miejsce, ale sporadycznie i w małych salach. W planie jest także część edukacyjna – myślimy o salach do języków obcych.

Więcej: Kolejny krok do budowy nowej biblioteki w Praszce. Projektant ma 250 dni, strona www biblioteki

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie

Nowa siedziba biblioteki ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 2. Obecnie gmina czeka na wyniki przetargu, ale ma już koncepcję budynku o powierzchni 360 metrów kwadratowych.

Burmistrz wskazał, że w budynku będzie czytelnia, pracownia internetowa, wszystko to, co potrzebne jest w nowoczesnej bibliotece. Będzie również sala na organizację spotkań, której w tej chwili brakuje w obecnym miejscu.

Więcej: Opatowska biblioteka będzie miała nową siedzibę. Budynek powstanie na placu przy Szkole Podstawowej numer 2. Jest wstępna koncepcja, strona www biblioteki