spot_img

Przyznane dofinansowania w ramach programu „Literatura” 2023

MKiDN podało wyniki naboru w programie „Literatura”. Dofinansowanie otrzymały tylko cztery biblioteki. Biblioteki publiczne złożyły o wiele więcej wniosków. Mogą odwołać się od decyzji MKiDN do 5 marca 2023 roku.

Literatura

Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych. W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży.

Przyznane dofinansowania

(instytucja – zadanie/projekt – kwota, według kolejności najwyższej dotacji)

  • Biblioteka Śląska w Katowicach – Wydanie „Raju utraconego” Johna Miltona w nowych przekładach – polskim i ukraińskim – w serii Bibliotheca Translata – 8 400,00 zł (2023 rok) 20 300,00 zł (2024 rok)
  • Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego – Bibliofilska edycja wyboru wierszy Józefa Czechowicza „Dawno już ucichł złoty kogucik” z obrazami Jerzego Nowosielskiego – 25 200,00 zł
  • Biblioteka Raczyńskich – Edycja i promocja „Labiryntu” Przemysława Bystrzyckiego – 11 900,00 zł
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Żeby ten wiersz był pudełkiem zapałek. Obiektywizm w polskiej poezji, pod red. Jakuba Kornhausera – 9 800,00 zł

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie gov.pl/web/kultura.

ZOBACZ TEŻ DOFINANSOWANIA DLA BIBLIOTEK

Źródło zdjęć: freepik.com