spot_img

Czytelnicze formy i przestrzenie – wystawy, murale i instalacje

W filii w Bolewicach Gminnej Bibliotece Publicznej Miedzichowie do końca lutego 2023 roku trwa wystawa malarstwa „Czytelnicze formy i przestrzenie”. O tym i innych pomysłach na zaprezentowanie czytania w formie sztuki pisze Anna Plewa.

Autorką prac jest Ewa Łodyga, która jest także projektantką wnętrz, elewacji i ogrodu społecznego tej biblioteki. Artystka współpracuje z dyrektorką bolewickiej biblioteki Anną Plewą, z którą współtworzy akcje społeczne malowania murali czytelniczych. W 2017 roku powstał obok biblioteki „Czytelniczy mural z twarzą Marilyn Monroe” wykonany w ramach Tygodnia Bibliotek. W 2018 roku namalowano kolejny mural o podobnej tematyce na placu zabaw. Współpraca artystki z biblioteką wspiera przede wszystkim uczestnictwo czytelników małych bibliotek w kulturze i sztuce.

Obecna wystawa rozpoczęła się już w sierpniu 2022 roku w ogrodzie społecznym znajdującym się przy bibliotece. Zamontowana została stała instalacja plenerowa z napisem „CZYTAM”. W listopadzie 2022 roku pokazane zostały obrazy artystki, na których namalowane są biblioteczne wnętrza, układy książek i czytający, skupieni ludzie.

Obrazy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolewicach przeniesione zostaną do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu i będzie można je zobaczyć przez cały maj 2023 roku w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek.

Źródło zdjęć: mat.pras.