spot_img

Wodzisław Śląski: filie biblioteczne po liftingu

Kierownik czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim opowiada o tym, jak zmieniły się dwie filie biblioteczne, potrzebach czytelników i dostarczaniu książek do filii. Zapraszam do przeczytania relacji Agnieszki Tatuś i zobaczenia bibliotek po liftingu.

Biblioteka w Zawadzie otwarta po remoncie

Przez cały wrzesień trwał remont filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w szkole w Zawadzie. W związku ze zmianami organizacyjnymi w obiekcie i trwającym remoncie przedszkola, biblioteka musiała zmienić swoje dotychczasowej miejsce.

Obecnie zajmuje połowę przestrzeni, jaką dysponowała przed remontem. Chociaż zrobiło się nieco ciaśniej, w zasadzie na wszystko starczyło miejsca. Dokupiliśmy nowe, wyższe regały, tak aby zmieścić nasze zbiory biblioteczne. Filia została założona w 1972 roku, czyli w tym roku świętuje 50 lat. Wcześniej mieściła się w prywatnych budynkach, w GS, a od 22 lat – po rozbudowie szkoły funkcjonujemy na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Zawadzie. Mamy nadzieję, że mniejszy lokal nie ograniczy naszej działalności i mieszkańcy oraz uczniowie chętnie będą dalej korzystać z naszej instytucji.

Na Wilchwach też po zmianach

Warto dodać, że wcześniej remont trwał także w filii  nr 10 biblioteki w dzielnicy Wilchwy, która zmieniła swoją lokalizację. Wcześniej filia mieściła się również w budynku Zespołu Szkół nr 1, lecz mimo osobnego wejścia do budynku, czytelnicy narażeni byli na schody oraz nieunikniony hałas i gwar szkolny. Nowe miejsce jest korzystniejsze dla użytkowników, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, ponieważ znajduje się na parterze budynku, bezpośrednio przy głównym wejściu do Szkoły, nie trzeba wchodzić na teren placówki.

Zmiana lokalizacji to zawsze przeniesienie zbiorów bibliotecznych. W tym przypadku musieliśmy zaaranżować miejsce i ułożyć 15 tysięcy książek. Zamówiliśmy również nowe regały i inne wyposażenie.

Otwarci na czytelników

Dla mieszkańców dzielnic obecność biblioteki jest ważna, co widać po aktywnych czytelnikach. W Zawadzie to 220 czytelników, którzy korzystają z księgozbioru liczącego  8 tys. woluminów. Biblioteka wypracowała także cenny kanał komunikacji z czytelnikami, m.in. wysyłanie SMS, kiedy poszukiwany tytuł staje się dostępny. Jeśli dana książka nie należy do zawadzkiego księgozbioru, nie ma też problemu, aby zamówić ją dla chętnych w bibliotece centralnej. Dostarczamy książki do naszych filii. Warto dodać, że w ostatnich latach (mimo pandemii) poziom czytelnictwa utrzymuje się na podobnym poziomie. Uczniowie i przedszkolaki chętnie korzystają z różnych form upowszechniania czytelnictwa m.in. z cyklu zajęć czytanie na dywanie, konkursów, spotkań autorskich i warsztatów plastycznych.

Sporym zainteresowaniem cieszą się także dostępne w bibliotece głównej książki w formie elektronicznej np. ebooków czy audiobooków. Wodzisławska biblioteka promuje także gry planszowe. Oprócz regularnych spotkań pasjonatów gier w bibliotece „Głową i kostką” można także wypożyczyć różne gry tematyczne. To ponad 100 gier.

Źródło zdjęć: mat.pras.