Nowe biblioteki – strefa aktywnego umysłu i planowane modernizacje

Dziś o zmianach w czterech bibliotekach, w tym o stworzeniu strefy aktywnego umysłu. Warto też zobaczyć niedawno oddany do użytku nowy budynek międzyzdrojskiej książnicy.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Biblioteka przy al. L. Kaczyńskiego 35 jest filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W zmodernizowanym pomieszczeniu powstanie Strefa Aktywności Umysłu. Koncepcja zakłada stworzenie pracowni dla działaczy społecznych, miejsca spotkań dla środowiska przedszkolnego, szkolnego, studenckiego i senioralnego. W trakcie modernizacji biblioteki zaplanowano nową aranżację wnętrz tak by stworzyć także możliwość odpoczynku i rekreacji dla różnych grup użytkowników. Projekt ma poprawić dostępność do literatury, nauki, informacji. Pomysł został zgłoszony przez mieszkańców w ramach BBO. Zagłosowało na niego 200 bydgoszczan i trafił do realizacji.

Więcej: Strefa aktywnego umysłu w bibliotece, strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach

Czwartek 22 września to ważny dzień dla całej społeczności Gminy Międzyzdrojów. Udało się zakończyć projekt inwestycyjny „Międzyzdrojska Biblioteka dla Każdego” w wyniku którego otwarto nową siedzibę biblioteki przy Placu Ratuszowym 1. Koszt projektu wyniósł prawie 1,8 mln zł. Relacja z otwarcia przeczytasz tutaj.

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Międzyzdrojach (także lead)

Biblioteka Publiczna w Środzie Wielkopolskiej

Podpisano umowę z wykonawcą modernizacji biblioteki. Budynek zmieni zupełnie swój wygląd, będzie nowoczesny. Ma mieć przeszkloną elewację, będzie także wyjście na dach, gdzie powstanie mini obserwatorium astronomiczne. Inwestycja ma kosztować około 7 mln złotych.

Więcej: Przebudowa biblioteki rozpocznie się lada dzień. Podpisano umowę, strona www biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Nowa biblioteka ma powstać w centrum Świekatowa tuż obok ośrodka zdrowia. Obecnie wykonawca inwestycji prowadzi prace przygotowawcze. W projektowanym budynku przewidziano m.in. takie pomieszczenia jak biura, pracownię komputerową, salę audio-wizualną, czytelnię z podwyższeniem wykładowym i ekranem.

Więcej: Nowa biblioteka w Świekatowie. Ruszyły prace przygotowawcze pod budowę, strona www biblioteki

Centrum Kultury i Biblioteka w Nowej Sarzynie

Obiekt wymaga przede wszystkim ocieplenia ścian i stropu. W planie jest też wymiana dachu oraz przebudowa kominów. Budynek otrzymać ma również nową stolarkę okienną i drzwiową. Pojawi się podjazd dla niepełnosprawnych oraz przebudowane zostaną schody wejściowe. Pozostałe roboty dotyczą już wnętrza biblioteki. Część ścian działowych zostanie wyburzona, pojawią się nowe pomieszczenia i tym samym zmieni się nieco ich układ. Wszystkie wnętrza zostaną poddane remontowi (ściany, posadzki). Zmodernizowane zostaną wreszcie wszystkie instalacje. Zamówienie gminy obejmuje również zakup i późniejszy montaż nowego wyposażenia biblioteki.

Więcej: Sześciu chętnych na przebudowę budynku biblioteki w Łętowni, strona www biblioteki