Rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie w październiku świętowany jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To okazja do pokazania biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego dla każdego ucznia i zachęcenie młodych do czytania. Biblioteki na całym świecie łączą się pod hasłem „Reading for Global Peace and Harmony” („Czytanie dla światowego pokoju i harmonii”).

Nawiązując do hasła i obecnej sytuacji można na przykład dołączyć do akcji „Serce dla Ukrainy” okazując solidarność naszym sąsiadom. Tutaj zobaczysz efekty akcji.

Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać do mnie na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl

Grafiki do wykorzystania (także online)

Proponowane mogą być również:

• warsztaty biblioterapeutyczne
  • integracyjne spotkania dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy
  • rozmowy o książkach dotyczących tematów wsparcia, harmonii i pokoju
  • głośne czytanie z przyjaciółmi (ulubionymi kolegami, koleżankami czy z maskotkami)
  • nawiązanie do hasła przewodniego np. poprzez organizację wystawy prac uczniów, konkursu na plakat, napisania krótkiego utworu.

Podczas powyższych inicjatyw można polecić e-booki w języku ukraińskim czy kolorowanki z legendami. Wirtualny regał z bezpłatnymi materiałami jest dostępny tutaj.

Źródło zdjęć: freepik.com – zinkevych