spot_img

Narodowe Czytanie we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci

Narodowe Czytanie dociera także poza granice Polski. Czytano w wielu krajach, ale szczególnie warto podkreślić, że w obliczu wojny do akcji włączyła się także Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci. Relację z wydarzenia przesłała Larysa Luhova, dyrektora biblioteki i wiceszefowa Ukrainian Library Association.

– Niestety zasady bezpieczeństwa nie pozwoliły nam poprowadzić ten dzień w wielkim gronie czytelników, ale było kameralnie i brzmiała cudownie poezja Mickiewicza w wykonaniu artystek lwowskich – mówi Larysa Luhova.

Podczas gdy za oknem pada deszcz we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci jak zawsze jest przytulnie i ciekawie: dziś dołączyliśmy się do Ogólnopolskiej akcji Narodowe czytanie, która odbywa się corocznie od 2012 roku u naszych zachodnich sąsiadów pod patronatem Prezydenta RP Polski. Biblioteka po raz pierwszy wzięła udział w tej akcji, ale jak! Wiersze Adama Mickiewicza wykonała dla nas aktorka Teatru „W Koszu”, Zasłużona Artystka Ukrainy Lidia Danylczuk – i byliśmy zdumieni ich trafnością dla nas teraz (zwłaszcza „Śmierć pułkownika”). Na scenie bibliotecznej odbyła się premiera dwóch romansów – „Niepewność” i „Rozmowa” na słowa Mickiewicza, które specjalnie dla tej imprezy stworzyła i zaśpiewała Lesya Shkapyak, aktorka Pierwszego teatru.

– Organizujemy to wydarzenie nie tyle po to, by popularyzować twórczość Mickiewicza – jego książki są w naszym kraju znane i czytane – ale również chcemy wyrazić olbrzymią wdzięczność za wsparcie, pomoc i przyjazń, jakie Ukraińcy otrzymali i otrzymują od naszych polskich sąsiadów w czasie, kiedy szczególnie tego pilnie potrzebujemy. Niech więc nasz dialog kulturowy uzupełnia tę ważną współpracę. Razem – wygramy! Chwała Polsce! Slawa Ukrainie!powiedziała dyrektor Larysa Luhova w swoim wystąpieniu inauguracyjnym.

Źródło zdjęć: mat.pras.