spot_img

Projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”

Od kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”, który zakłada zaangażowanie wszystkich grup wiekowych w popularyzacje poezji Marii Konopnickiej i Marii Kozaczkowej.

Biblioteka już zrealizowała cykl warsztatów literackich, muzycznych i plastycznych dla dzieci przeprowadzonych przez doświadczonych trenerów. Podczas zajęć przygotowywano scenariusz, oprawę muzyczną i tło sceniczne do jesiennego spektaklu „Niezły raban na wesoło… przy Polnej”. Łącznie odbyło się 11 spotkań dla najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach podcastingu i wziąć udział w konkursie fotograficznym „Optyka słowa”. Do końca sierpnia w galerii na parterze MBP można podziwiać zdjęcia, które zainspirowane są wierszami obu poetek. Zdobyta podczas warsztatów wiedza z zakresu rejestracji dźwięku pomogła Jakubowi Irli oraz Aleksandrze Kupiec uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadzić i nagrać rozmowę z córką i wnuczką patronki dąbrowskiej biblioteki Krystyną Ludwicką oraz Lidią Krawczyk. Odcinek „Z poezją dorastanie” został wyemitowany w ramach bibliotecznego podcastu „Bibliowrotek”. 

W maju na ulicach Dąbrowy Tarnowskiej bibliotekarze, wolontariusze oraz czytelnicy hucznie i kolorowo świętowali 180. urodziny Marii Konopnickiej. Na chodnikach miasta pojawiły się cytaty z twórczości dwóch Marii. Dąbrowska biblioteka zapowiada jesień pełną twórczego spędzania czasu ze słowem pisanym i dalsze inspirowanie się poezją.

We wrześniu odbędą się warsztaty biblioterapeutyczne oraz artystyczne dla seniorów. Biblioteka planuje zorganizować praktyczną prezentację dla dzieci warsztatu pracy aktora oraz premierę spektaklu. Dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej przygotowana zostanie muzyczna uczta liryczna.

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP