spot_img

Spotkania autorskie w formie podcastu sposobem na zabieganego czytelnika

Jak zwiększyć liczbę odbiorców spotkań autorskich w bibliotece? Dobry sposób na to znalazła Biblioteka Sopocka.

Rozmowy dla zabieganych

Od początku tego roku w Bibliotece Sopockiej odbyło się już kilkadziesiąt spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości naturalnie pierwsze miejsce zajmują pisarze z różnych światów literacko-reporterskich, ale w bibliotece spotkać można było także tłumaczy czy aktorów, dla których książki są ważnym aspektem twórczości. Na fotelach w Sopotece zasiedli m.in. Adam „Łona” Zieliński, Oksana Zabużko, Mikołaj Grynberg, Robert Więckiewicz, Wojciech Chmielarz czy Radek Rak.

Mimo, że formuła spotkania autorskiego ma dosyć ciasne ramy, które narzucają jego przebieg, to jest bardzo pojemna, jeżeli chodzi o tematy rozmów. Prowadzący spotkania (najczęściej sopoccy bibliotekarze) często mają przygotowane listy pytań i zagadnień, które planują poruszyć w rozmowie z autorem. W większości przypadków jednak rozmowa toczy się zupełnie innym torem, a jeszcze więcej spontaniczności wprowadzają pytania od publiczności.

Po oficjalnej części spotkania następuje chwila „sam na sam” czytelnika z autorem (oczywiście w miarę możliwości czasowych). To moment, kiedy czytelnik może podzielić się swoją refleksją dotyczącą książki, zrobić sobie zdjęcie z autorem czy poprosić o autograf na własnym egzemplarzu.

Podcasty ratunkiem dla nieobecnych

O planowanych wydarzeniach Biblioteka informuje z dużym wyprzedzeniem, by zainteresowane osoby mogły zanotować w swoich kalendarzach daty spotkań, ale – bądźmy szczerzy – nawet i pomimo tego nie zawsze udaje się znaleźć czas, aby móc osobiście zjawić się w bibliotece.

Przegapione rozmowy z autorami nie znikają jednak bezpowrotnie. Po niedługim czasie od daty wydarzenia można znaleźć je na kanale podcastowym Biblioteki Sopockiej.

Rozmów w takiej formie można słuchać dosłownie wszędzie: w drodze do pracy, podczas porannego joggingu czy przy gotowaniu obiadu.

Podcasty Biblioteki Sopockiej są dostępne na kilku platformach streamingowych, a do ich słuchania wystarczy urządzenie z dostępem do internetu.

Poza rozmowami na kanale biblioteki można znaleźć audioprzewodniki po Sopocie, słuchowiska, fragmenty książek w odcinkach i felietony.


Źródło zdjęć: Paweł Morawiec