spot_img

Biblioteka – świat w jednym miejscu

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Biblioteki będą świętować do 15 maja. Co przygotowano na XIX edycję?

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim

Wydawać by się mogło, że Biblioteka to niewielki punkt na mapie miasta, a w rzeczywistości – drzwi do ponadczasowego Universum – tak właśnie mieszkańców zachęcają bibliotekarze do udziału w Tygodniu Bibliotek. W programie wystawy „Biblioteka – miejsce tajemnic” i „Książka bohaterem moich opowieści”, sleeveface oraz quiz tematyczny, w którym nagrodą jest możliwość swobodnego wyboru książek do wypożyczenia prosto z magazynu. W mediach społecznościowych biblioteki czytelnicy poznają też przerażające tajemnice tomaszowskich bibliotekarzy. Seniorom zaproponowano szkolenia z wykorzystania podstawowych funkcji w smartfonie, dzieciom działania animacyjne i lekcje biblioteczne, a podano dla wszystkich kiermasze książek i bookcrossing.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zduńskiej Woli

Już w poniedziałek zaprasza na streaming, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić książkę 3D. Następnie z pomocą aktorów amatorów w czytelni MBP zostanie wystawiony spektakl „Tacy jesteśmy”. Zaplanowano też spotkanie autorskie, wystawy i konkurs „Wybieramy największego książkowego twardziela”. Od poniedziałku do soboty na terenie całego miasta odbędzie się akcja bookcrossingowa „PrzyStań z książką”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku

W propozycjach dla czytelników znalazły się między innymi:
1. Czytaj. Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.
2. Zwróć do biblioteki zaległe książki. W tygodniu bibliotek nie będziemy pobierać kar za przetrzymanie.
3. Oddaj do biblioteki swoje książki, z których już nie korzystasz, może ktoś inny je przeczyta.
4. Zapisz się do biblioteki (jeśli jeszcze nie jesteś naszym czytelnikiem) i często nas odwiedzaj. Biblioteka tu jest wszystko! Zapraszamy!!!

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu

Zaprasza na dyskusje o książkach, spotkania z autorami i innymi osobami, ale i też na rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego „Bohaterowie utworów Marii Kownackiej oczami dziecka”.

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu

Biblioteka Matka i jej córki Filie zapraszają na spotkania i akcje: Ubierz się w książkę, głośne czytanie, zajęcia i lekcje biblioteczne, wystawy, film „…czytaj” i wycieczki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Szalony Kapelusznik, Harry Potter i Ania z Zielonego Wzgórza oraz wiele innych postaci ze świata literatury można zobaczyć na jednej wystawie. W popularnych bohaterów wcielili się pracownicy biblioteki, tworząc – pod opieką fotografki, Ewy Całkosińskiej-Kajzer – plenerową ekspozycję z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek. Na plakacie Justyna Szolc z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów jako Szalony Kapelusznik z „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

W bemowskich placówkach planowane są spotkania z kulturą i obyczajami wybranych krajów. Uczestnicy mogą liczyć na wyjątkowe gry, zabawy i łamigłówki oraz wiele ciekawych ekspozycji tematycznych.

– To właśnie w bibliotece można znaleźć cały świat w jednym miejscu i mieć całą wiedzę o świecie na wyciągnięcie ręki. Tu żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi – podkreśla Anna Fiszer-Nowacka, dyrektor biblioteki.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

Przygotowała dzień Star Wars, spotkanie w ramach Klubu Podróżnika, spotkanie o życiu w PRL-u, spotkanie z filmoznawcą i kulturoznawcą oraz wernisaż wystawy.

Źródło zdjęć: freepik.com, MBP Kalisz