spot_img

Biblioteki grają dla WOŚP

W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na szczytny cel – okulistykę dziecięcą. Do grona pomagających dołączają biblioteki.

Już 30 stycznia odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomaga Biblioteka w Świeciu, która dziś rozpoczyna facebookowe licytacje. Przedmioty i inne fanty (vouchery, bony) zostały przekazane przez darczyńców na aukcje. Z kolei w siedzibie biblioteki zapowiedziano aukcję stolikową, gdzie będzie można nabyć między innymi książki. Szczegóły akcji tutaj.

– W tym roku nasi wspaniali darczyńcy wprost oczarowali nas liczbą voucherów oraz fantów, które wspólnie licytować będziemy przez najbliższy tydzień (24.01–28.01) na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze aukcje będą niczym paczka fasolek wszystkich smaków: pakiety rodzinne, bony kosmetyczne, karnety na siłownie, małe co nieco dla łasuchów, niespodzianki dla fanów motoryzacji oraz rękodzieło. Ponadto codziennie sowa Hedwiga przygotuje dla Was HIT DNIA – crème de la creme dziennych licytacji! – zachęcają bibliotekarze.

Czy wiesz, że w Oleskiej Bibliotece Publicznej działa Klub Robótek Ręcznych? Jego członkinie przygotowały i przekazały na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szydełkowany koc z kwadratów. Cena przedmiotu na aukcji to obecnie ponad 200 zł.

Pomysłowy występ Koła Wokalnego Gminnej Biblioteki Publicznej zaplanowano podczas finału w Sulmierzycach. Oprócz tego bibliotekarze zapraszają wszystkich do przyłączenia się do zbiórki pieniędzy.

Po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna Jeziorany łączy siły z WOŚP Jeziorany, by pomóc uzbierać jak najwięcej datków przy okazji nadchodzącego finału. Do 29 stycznia potrwa tu kiermasz książek, którego całkowity dochód trafi do puszki WOŚP. Cena każdej książki zależy tylko i wyłącznie od jej nabywcy.

Zbiórkę datków i kiermasz książek organizuje też Biblioteka Gdynia. Na aukcję wystawiono zostanie bibliotekarzem na jeden dzień. To propozycja dla tego, kto kocha czytać oraz pragnie zobaczyć, jak wygląda nasz zawód od kuchni. Licytacja osiągnęła już ponad 300 zł.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach dołącza do WOŚP użyczając przestrzeni oraz organizują sprzedaż książek-cegiełek.

– Z zasady sztab WOŚP nie może mieścić się w prywatnym domu. Chętnie użyczamy naszej przestrzeni organizatorom zbiórki. Kiedyś niemal w każdej bibliotece organizowany był sztab. Teraz bibliotek, które włączają się w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dużo mniej, ale my chętnie bierzemy udział. Uważam, że to dobra transakcja wiązana – staramy się pomagać, a przy okazji być może trafią do nas osoby, które wcześniej nie lubiły czytać, które kupując książkę cegiełkę przekonają się do czytania, zauważą dla siebie coś ciekawego na półcetłumaczy A. Zajączkowska.

Od samego początku z WOŚP gra Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach.

– Bibliotekarze przygotowywali kiermasze książek, kiermasze prac plastycznych dzieci oraz niespodzianki kulinarne. Mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzali stoisko Biblioteki, które zawsze się wyróżniało. Bibliotekarze przebierali się w barwne stroje, by przyciągnąć uwagę odwiedzających. Występowali w kolorowych perukach, przebierali się za ptaki, Indian, piratów i postaci z bajek takie jak: Shrek, Fiona, Ciastko, Kot w butach, Królewna Śnieżka, Czarownica, Krasnal, Królowa Śniegu, Bałwan i Śnieżynka. Nie zabrakło również występów scenicznych – wspominają bibliotekarze 30 lat współpracy na rzecz WOŚP. Jak dodają: na tegorocznym 30. Finale WOŚP również nie zabraknie bibliotekarzy i ich stoiska z książkami.


Źródło zdjęć: mat.pras., OBP