spot_img

5 pomysłów na angażujące projekty

Jak przyciągnąć do biblioteki czytelników z różnych grup wiekowych? Jak pomagać innym? Wiedzą to biblioteki, które z powodzeniem zorganizowały projekty angażujące lokalną społeczność.

Mama na warsztacie

„Mama na warsztacie” to projekt Biblioteki–Gminnego Centrum Kultury w Trzebielinie, który składał się z cyklu spotkań z młodymi mamami.

– Grupa 14 pań skorzystała z warsztatów z doradcą zawodowym, który przedstawił typy osobowości i podpowiadał, jak korzystać ze swoich atutów. Mamy spotykały się również na zajęciach relaksacyjnych, fitness, body ball, pilates, stretching, nordic walking. Nauczyły się szyć oraz dowiedziały, na czym polega renowacja mebli. Mało tego, wspólnie z prowadzącym odrestaurowały starą skrzynię zegara, tworząc przepiękny regał, który stanął w bibliotece, prezentując czytelnikom „Czas na nowości” – mówi Marta Sikora, dyrektor Biblioteki–Gminnego Centrum Kultury w Trzebielinie.

Galeria Jednej Sylwetki

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, w czytelni czasopism, 14 stycznia zainaugurowano działalność Galerii Jednej Sylwetki. Projekt ma przybliżyć sylwetki osób świata kultury związanych z Warmią i Mazurami. Prezentacje będę odbywać się co miesiąc, a nagrania z nich trafią do mediów społecznościowych biblioteki.

Literacka Blogosfera

„Literacka Blogosfera” to nowa, interesująca propozycja dla czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Zaprasza wszystkich, którzy chcą rozmawiać o książkach, przyglądać się rynkowi wydawniczemu, śledzić blogowe trendy, dowiedzieć się czym jest Bookstagram i dlaczego warto go śledzić. Spotkania są realizowane od stycznia w filii nr 8 przez bibliotekarzy i czytelników.

Kultura dostępna dla seniora

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Świerczach zakończono projekt „Kultura dostępna dla Seniora”. Jego celem było przyciągnięcie do biblioteki osób starszych oraz umożliwienie im udziału w ciekawych spotkaniach autorskich oraz wyjazdach.

– Bibliotekę odwiedziło kilka znamienitych osobowości: aktorka Grażyna Zielińska znana szerszej publiczności jako Babka Zielarka z serialu „Ranczo”, aktorka i piosenkarka Izabela Trojanowska. Każde spotkanie było inne, wartościowe i budziło wiele ciepłych emocji – mówi Monika Sosnowska-Grzesiak, dyrektor GBP Świercze. – Realizując projekt „W bibliotece – kultura dostępna dla Seniora” zyskaliśmy kilkunastoosobową, niezawodną grupę seniorów, który z radością uczestniczyli w organizowanych przez Gminną Bibliotekę w Świerczach wydarzeniach, nawiązaliśmy ciekawe znajomości, gościliśmy wspaniałych ludzi, zaistnieliśmy środowisku lokalnym i poza nim. Oby więcej takich przedsięwzięć – dodaje.

Pomoc potrzebującym

W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na szczytny cel – okulistykę dziecięcą. Do grona pomagających dołączają biblioteki. O działaniach na szczytny cel można więcej przeczytać tutaj. Zachęcam do przesyłania na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl swoich inicjatyw – najciekawsze trafią do nowego wpisu.

Warto zwrócić też uwagę na zbiórkę charytatywną dla zwierząt w ramach organizacji „Adopcje-Zamość”, którą wspomogli użytkownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Moniatyczach. Organizacja to grupa ludzi z pasją działająca na rzecz pomocy zwierzętom skrzywdzonych przez życie i człowieka. Wszystkie osoby zaangażowane w działania na rzecz „Adopcji-Zamość” wykonują swoją pracę całkowicie bezpłatnie jako wolontariusze. Celem tego przedsięwzięcia, realizowanego przez lokalne ośrodki i bibliotekę, była pomoc w zabezpieczeniu zwierząt przed zimą nie tylko tych, które przebywają w domach tymczasowych, ale także dziko żyjących, wegetujących na działkach szukając schronienia.

– Akcja zakończyła się dostarczeniem uzbieranych darów do jednej z wolontariuszek i ogromną satysfakcją z niesienia pomocy. Ilość uzbieranych rzeczy jest dowodem na to, że ludzi o dobrym sercu nie brakuje – mówi Iwona Tatarek z GBP w Moniatyczach.


Źródło zdjęć: mat.pras., freepik.com