spot_img

Rok 2022 ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego

Wczoraj Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu. W przyszłym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu.


W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

Wśród tych osobistości wymieniono nazwiska najważniejszych oraz podkreślono, że „romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.

Zobacz też, kto został uhonorowany patronem roku 2022.

Ballady i romanse

Biblioteki mogą zdobyć pieniądze na organizację wydarzeń związanych z Rokiem Romantyzmu Polskiego. W programie MKiDN „Ballady i romanse” można uzyskać dofinansowanie od 10 do 80 tys. złotych. Wnioski należy składać do końca listopada.

Szczegóły programu

„Ballady i romanse” będą również lekturą Narodowego Czytania.


Źródło zdjęć: projekt grafiki BMM, materiały polona.pl