spot_img

Filia nr 48 w Krakowie po remoncie. Jest też Centrum Cyfryzacji Wspomnień

Biblioteka Kraków 14 października 2021 otworzyła dla czytelników Filię nr 48 na osiedlu Bohaterów Września 26, po trwającym nieco ponad rok kapitalnym remoncie tej placówki. Jego efekt – nowoczesne wnętrza, bogate wyposażenie i zbiory – pozytywnie wszystkich zaskakuje.

Historia odnowienia Filii nr 48, jej kapitalnego remontu i nowoczesnego wyposażenia, zaczyna się od pomysłu pracowników Biblioteki Kraków i złożonego przez nich w 2019 projektu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Infrastruktura Kultury”.

Zgłoszony projekt „Biblioteka zmian – zakup wyposażenia do Filii nr 48 Biblioteki Kraków na potrzeby prowadzenia działalności kulturalnej” uzyskał akceptację oraz dofinansowanie Ministerstwa w kwocie 210 000 zł, wkład własny Biblioteki wyniósł 68 109 zł. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono sprzęt komputerowy dla czytelników, zestaw projekcyjny, aparat cyfrowy, czytniki e-booków, tablety, zestaw kamer cyfrowych, a także kiosk informacyjny i stół multimedialny.


Atrakcyjnym elementem realizowanego zadania było utworzenie Centrum Cyfryzacji Wspomnień, które umożliwia użytkownikom Biblioteki Kraków bezpłatne kopiowanie w Filii nr 48 archiwalnych nagrań z kaset VHS, magnetofonowych, płyt winylowych oraz zeskanowanie zdjęć do postaci cyfrowej. W tym celu zakupiono odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i akcesoria. Zakupiono również gry planszowe i czasopisma oraz materiały do warsztatów i zajęć edukacyjnych. Placówkę doposażono, dzięki dodatkowym środkom, w meble i inne elementy wyposażenia.

Z kolei roboty budowlane w ramach kapitalnego remontu Filii nr 48, jednej z największych w Nowej Hucie, były realizowane w dwóch etapach, w latach 2020 i 2021. Sfinansowano je w całości ze środków przyznanych bibliotece z budżetu miasta Krakowa w wysokości blisko 800 000 zł.     

Biblioteka Kraków gorąco zachęca do odwiedzania tej Filii. Oferuje nie tylko bogaty księgozbiór – ponad 43 tys. woluminów, ale też audiobooki – 1000 szt. i gry planszowe – 264 szt. W Filii działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki oraz Centrum Wiedzy o Nowej Hucie, które gromadzi materiały, w tym unikalne, dotyczące historii, gospodarki i kultury dzielnicy.

Szukasz pracy w bibliotece? Sprawdź, gdzie można aplikować!


Źródło zdjęć: mat.pras. Biblioteka Kraków