spot_img

Ekipa Asnyka, czyli nowe portrety pisarzy

„Ekipa Asnyka” to projekt realizowany we współpracy Fundacji „Nasza Historia” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Celem projektu jest popularyzacja sylwetek pisarzy związanych z Kaliszem dzięki skomponowaniu unikalnych portretów artystycznych, a równocześnie humorystycznych i przemawiających swoją stylistyką do młodzieży. Wielkoformatowe plakaty z portretami, prezentowane są w wiatach przystanków autobusowych w różnych punktach miasta. Wszystkie zostały opatrzone kodem QR przekierowującym na stronę projektu, na której portrety i biogramy wzbogacono o zdjęcia pisarzy oraz miejsc z nimi związanych. Materiały stały się przy okazji podstawą ciekawych zajęć bibliotecznych i mogą posłużyć również nauczycielom do wzbogacenia lekcji języka polskiego.

Piątka kaliskich pisarzy zyskała nie tylko nowoczesne, nieszablonowe wizerunki, autorstwa Tomasza Brody – znakomitego karykaturzysty rodem z Kalisza, ale i przemówiła współczesnym językiem. Na podstawie oficjalnych biografii oraz mniej oficjalnych ciekawostek z ich życia monolog dla każdej postaci stworzyła Magda Piekarska – związana z Wrocławiem publicystka kulturalna.

– Projekt pierwotnie był zaplanowany na 20 nazwisk literatów – znanych, ale i tych nieco zapomnianych, jak również tych, którzy żyją i tworzą. Uzyskana dotacja pozwoliła na publikację pięciu wizerunków, lecz mamy nadzieję, że staną się one bazą, którą w przyszłości będziemy rozbudowywać – mówi Robert Kuciński, dyrektor biblioteki.


Źródło zdjęć: mat.pras.