spot_img

Chceczytaco.pl – wyszukiwarka książek dla młodzieży

Pod koniec października Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie uruchomiła wyszukiwarkę książek dla młodzieży pod nazwą „Chcę czytać o…”. Strona jest skierowana głównie do osób w wieku 10-18 lat, czytelników z grup young adults i new adult, ale może być też z powodzeniem wykorzystywana przez każdego, jako narzędzie do polecania książek nastolatkom w swoim otoczeniu.

– W stworzonym przez nasz zespół generatorze łączymy funkcję wyszukiwarki tytułów z rekomendacjami czytelniczymi oraz odpowiednim pozycjonowaniem książek, w oparciu o kryteria wskazane przez użytkownika. Badania wskazują, że młodzież wiedzę o tym co czytać czerpie głównie z internetu, dlatego postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które nie tylko podsuwa użytkownikowi inspiracje czytelnicze, lecz także odsyła prosto do naszego katalogu internetowego – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.
– Chceczytaco.pl to strona internetowa, która działa jak aplikacja. Stworzona została przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, najpowszechniejszych wśród młodych osób, ale można ją uruchomić także na komputerze. Działa w prosty sposób – dostarczamy wyszukiwarce informacji na swój temat (wiek, płeć) oraz wybieramy z listy tematy, o których chcielibyśmy czytać, a strona dostosowuje wyniki do wskazanych kryteriów – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora legionowskiej biblioteki. – Powstanie tej wyszukiwarki to nasz sposób na dotarcie do młodych czytelników, którzy np. chętnie zaopatrują się w księgarniach, aktywnie korzystają z tzw. booktoka i bookstagramu, czyli internetowej przestrzeni wymiany doświadczeń czytelniczych, a wciąż stereotypowo postrzegają bibliotekę, jako miejsce wypożyczania wyłącznie lektur szkolnych – dodaje.

Przy wyszukanych pozycjach można znaleźć krótki opis oraz link do książki w katalogu internetowym, tak aby można było od razu ją zarezerwować lub, jeżeli książka jest wypożyczona, ustawić się w kolejce. Ze wszystkich tych funkcji można korzystać bez zalogowania. Każdy użytkownik będzie mógł także założyć swoje konto, co umożliwi zapisanie list pozycji do przeczytania oraz ocenę książek. Taka wirtualna półka może stanowić dobrą bazę czytelniczą, zwłaszcza dla młodzieży, która szuka inspiracji książkowych i chce rozwijać swoje zainteresowania literackie.


Stworzenie strony było poprzedzone długimi i starannymi przygotowaniami: powstała w partnerstwie i ścisłej współpracy z jej potencjalnymi użytkownikami.

– Przede wszystkim musieliśmy dobrze poznać zainteresowania młodzieży, tak żeby odpowiednio dobrać książki i tematy, o których chce ona czytać. Z tego powodu od marca analizowaliśmy treści dotyczące czytania, które pojawiają się na tik toku, zarówno same filmy, jak i komentarze do nich, w których młodzież często wprost opisywała swoje ulubione tropy literackie, co przełożyło się na tematy, które zostały ujęte na naszej stronie – opowiada Monika Jankowska z legionowskiej biblioteki.

Bibliotekarze korzystali również z codziennych doświadczeń z pracy z młodzieżą oraz statystyk wypożyczeń. Ich propozycje zostały skonfrontowane z oczekiwaniami uczniów legionowskich szkół, którzy mieli okazję przetestować to narzędzie podczas „szybkich randek” z książkami, a ich uwagi zostały uwzględnione przy przygotowywaniu ostatecznej wersji strony. W wyszukiwarce tytułów zawarto zarówno popularne nowości, jak i pozycje starsze, ale nadal chętnie czytane. Strona jest na bieżąco rozbudowywana, pojawiają się na niej kolejne książki.

Wyszukiwarka chceczytaco.pl została przygotowana w ramach projektu „Ta książka jest o Tobie!”, którego nazwa jest nieprzypadkowa. Ma bowiem na celu wspomóc młodego czytelnika w dotarciu do książek, z których bohaterami mógłby się utożsamić, współprzeżywać ich emocje oraz spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy.


Źródło zdjęć: mat.pras.