spot_img

Projekt „Ta książka jest o Tobie”

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie realizuje projekt „Ta książka jest o Tobie”, który dotyczy czytelnictwa młodzieży. Dzięki jego realizacji bibliotekarze spróbują nie tylko powstrzymać młodych ludzi od odchodzenia od czytania po uwolnieniu się od obowiązku czytania lektur szkolnych, lecz także – przy wsparciu rodziców – popracować nad obudzeniem w dzieciach przyjemności z czytania. Podejmą też próbę pokazania młodym ludziom, że wbrew panującym stereotypom, biblioteka jest miejscem, w którym znajdą nowości wydawnicze i przestrzeń dla siebie.

– Zapraszamy do przyjścia do Poczytalni razem z dziećmi. W czasie gdy rodzice będą brali udział w spotkaniach, dla dzieci przygotujemy zajęcia plastyczno-literackie – mówi Monika Jankowska, bibliotekarka. – Bardzo nam zależy na tym, żeby każdy zainteresowany rodzic mógł wziąć udział w spotkaniu, niezależnie od sytuacji rodzinnej. Kontakt z opiekunami dzieci jest dla nas tym bardziej istotny, że ma nam pomóc w kolejnym etapie projektu, czyli w stworzeniu w naszym katalogu internetowym kolekcji lokalnych, ułatwiających wyszukiwanie propozycji lekturowych dla dzieci – dodaje.

Bibliotekarze planują utworzenie kolekcji dotyczących konkretnych wydarzeń w życiu dziecka, jak np. „pierwszy dzień w żłobku/przedszkolu”, „pożegnanie z pieluchą”, ale także kolekcje tematyczne, jak np. „wszystko o piłce”, czy „historie o historii”. Wezmą pod uwagę przede wszystkim potrzeby rodzin, a wiedzę na ten temat chcieliby zdobyć także podczas wrześniowych spotkań.

Jeżeli tylko przepisy na to pozwolą, spotkania odbędą się stacjonarnie, w Poczytalni, zostaną nagrane i udostępnione w internecie w późniejszym czasie. W przypadku, gdy wprowadzone zostaną rygorystyczne przepisy dotyczące liczby uczestników, bibliotekarze planują przeprowadzenie internetowej transmisji na żywo. Oba spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Wygraj książki dla biblioteki!


Źródło zdjęć: freepik.com