spot_img

Biblioteki i małe księgarnie z milionowym wsparciem

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłoszono wyniki programów koordynowanych przez Instytut Książki.

Infrastruktura bibliotek 2021–2025

W pierwszym naborze Priorytetu 2. „Infrastruktura bibliotek 2021–2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dofinansowanie uzyskało 16 bibliotek na łączną kwotę prawie 26 mln zł. W ramach procedury odwoławczej wsparcie otrzymało kolejnych 13 bibliotek na łączną kwotę prawie 17,5 mln zł.

Szczegóły i wyniki tutaj.

Certyfikat dla małych księgarni

Program jest skierowany do księgarni, które muszą przynajmniej 50% przychodów uzyskiwać ze sprzedaży książek. Ponadto w danej księgarni powinno być minimum 1000 tytułów, w tym nie więcej niż 50% tytułów należących do wydawcy-właściciela księgarni. Do 106 niezależnych księgarni trafiło niemal 3 mln zł.

– Te wyjątkowe miejsca są takim małym domem kultury, miejscem, gdzie kultura może być pogłębiona, gdzie kontakt z książką jest poszerzony, gdzie jest także czas na pewną refleksję. Jest to miejsce bardzo cenne. A na rynku nie zawsze łatwo się takim instytucjom utrzymać. Dlatego państwo, które ma obowiązek wspierania czytelnictwa w ogóle, musi wspierać takie miejsca jak małe księgarnie szczególnie – powiedział szef resortu kultury.

Partnerstwo dla książki

Wicepremier przypomniał również, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przekazywane są dotacje na różne formy wsparcia czytelnictwa w Polsce.

– Od pewnego czasu chcieliśmy pomóc małym księgarniom. Dlatego stworzyliśmy program „Partnerstwo dla książki”. Okazało się jednak, że ten program nie do każdego dociera, nie każda mała księgarnia jest odbiorcą, który potrafi się wpasować w ten program. Natomiast „Certyfikat” jest adresowany bezpośrednio do małych księgarni, umożliwiając im finansowanie podstawowych kosztów stałych, takich jak np. czynsz. Są tu też pieniądze na promocję i sprzęt – wyjaśnił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Biblioteki też mogą składać wnioski w programie „Partnerstwo dla książki”. Termin upływa 30 listopada 2021 roku. Wskazówki znajdziesz tutaj.

Więcej o konferencji.


Źródło zdjęć: freepik.com