Biblioteka parafialna w Nysie otwarta dla publiczności po stu latach

W Parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie powstała nowa biblioteka dla mieszkańców i parafian. Klasztorne zbiory, po roku intensywnych prac, zostały udostępnione dzięki wsparciu ojca Kazimierza ze wspólnoty franciszkańskiej i parafianina pana Przemysława.

Biblioteka była niedostępna dla publiczności przez prawie sto lat. Skrywa ponad 4 tysiące woluminów różnych książek (nie tylko religijnych), podręczników, albumów czy czasopism niemieckojęzycznych. Spora część zbiorów pochodzi ze starej, przedwojennej biblioteki zakonnej. Franciszkanie zapraszają do wypożyczania i korzystania z biblioteki każdego chętnego dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki.

Czytelnik znajdzie też poradniki z różnych dziedzin życia, reportaże, książki podróżniczo-geograficzne czy też liczne pozycje z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Miłośnicy dobrej kuchni wyszukają sobie książki kulinarne, a esteci, wrażliwi na piękno – liczne albumy krajoznawcze i malarskie. Słowem: każdy, kto zechce ubogacić się wewnętrznie, wchodząc w czarowny świat „ksiąg mądrości”, znajdzie tu coś odpowiedniego dla swojego serca, ducha, rozumu. Bo przecież: „Kto czyta – żyje wielokrotnie”.

Wnętrza biblioteki robią wspaniałe wrażenie. Wypełnione woluminami drewniane regały ciągną się aż po sufit. Jednocześnie są przejściami pomiędzy pomieszczeniami. Wnętrze niczym z filmu lub baśni. Galeria zdjęć prezentowana jest na stronie internetowej parafii.

Zobacz także urokliwą bibliotekę w ośmiokątnej wieży.

Źródło zdjęć: nysaofm.eu