spot_img

Ekologicznie w żnińskiej bibliotece

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie wśród wielu działań promujących w nowatorski sposób czytelnictwo, podjęła również te podnoszące ekologiczną świadomość wśród najmłodszych mieszkańców Pałuk, tak, aby mogły umiejętnie pielęgnować i dbać o otaczający je świat. Relację przesłała Barbara Filipiak.

Najpierw w ramach projektu „Kocha, lubi, szanuje, czyli mali ekolodzy na tropach przyrody” realizowanego w ramach Bardzo Młodej Kultury już w maju dzieci uczestniczyły w zakładaniu ekologicznego ogrodu na terenie biblioteki. Mali ogrodnicy w skrzyniach inspektowych posiali zakupione nasiona oraz posadzili zioła, kwiaty jadalne, warzywa i truskawki.

Było sporo emocji i dobrej zabawy, co widać na zdjęciach. Przy okazji dzieci poznały nowe rodzaje ziół, warzyw i kwiatów jadalnych oraz zdobyły kolejne doświadczenia i wiedzę z tej dziedziny.


Maluchy systematycznie odwiedzały w czasie wakacji swój ogródek, podlewały go oraz usuwały chwasty, a przede wszystkim podziwiały efekty swojej pracy, czyli jak wzrastają warzywa, zioła i kwiaty. Dzieci zabierały je do swojego przedszkola, gdzie były wykorzystywane do przygotowywania dla nich posiłków.

Kolejne działanie ekologiczne to warsztaty „Las w słoiku”. Z różnych gatunków roślin dzieci składały kompozycję w szklanym słoju, zdobyły wiedzę na temat pielęgnacji ułożonej w niej zieleni, a co najważniejsze – dekorację mogły zabrać ze sobą do domu i opiekować swoim małym lasem.

Natomiast w czasie warsztatów kulinarnych z Kołem Gospodyń Wiejskich „Eko smaki Pałuk” uczestnicy mieli okazję nie tylko degustować przepyszne smakołyki, ale także mogły samodzielnie przygotować m.in. sałatkę owocową. Było przy tym mnóstwo dobrej zabawy połączonej ze zdobywaniem kulinarnej wiedzy.

Niezwykłą lekcją przyrody były warsztaty pszczelarskie. Dzieci zagłębiły się w tajniki wiedzy pszczelarskiej, poznały m.in. budowę ula, dowiedziały się wielu ciekawostek na temat rodziny pszczelej, usłyszały o tym, jak pozyskuje się miód oraz jak dbać o pszczoły, a także jak wygląda praca w pasiece. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały świeczki z wosku pszczelego.

Biblioteka jest instytucją, która podejmuje różnorodną tematykę działań, a jedną z nich jest przyroda i ekologia oraz odpowiedzialność za otaczające środowisko. Stąd narodził się nowatorski pomysł na własny ekologiczny ogródek założony i pielęgnowany przez najmłodsze pokolenie Pałuczan. Najważniejsze, by uzmysłowić dzieciom, że swoją postawą i działaniami mogą przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia jego dewastacji.

Zgłoś news!

Zielona biblioteka? 10 kwitnących inspiracji


Źródło zdjęć: mat.pras. MiPBP w Żninie