spot_img

EKO Bibliofest – relacja

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zorganizowała plenerową imprezę Bibliofest z ekologicznym motywem przewodnim. Relację z wydarzenia przesłała Patrycja Skorek-Bilczyńska.

W pierwszą sobotę września zaprosiliśmy na kolejną odsłonę plenerowej imprezy Bibliofest. Tym razem motywem przewodnim była ekologia. Zaproponowaliśmy z tej okazji mnóstwo atrakcji, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno mali jak i duzi. Odwiedzili nas Śląscy Blogerzy Książkowi, czyli grupa zapaleńców, dla których książka jest pasją. Zatem była to doskonała okoliczność, aby wzbogacić swoją domową biblioteczkę podczas wymiany książkowej.

Nie lada atrakcją były warsztaty „Zero waste dla początkujących”, które poprowadziła Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolożka, ekoaktywistka i edukatorka, a także inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest zero waste, komu szkodzi plastik i jakie są pierwsze kroki na drodze do ograniczenia plastiku. Prowadząca poleciła także warte uwagi pozycje książkowe, traktujące o tym właśnie temacie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów nauczyli się robić świece woskowe (świece wykonane z węzy pszczelej to idealne ekorozwiązanie bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach, nie generują odpadów i przyjemnie pachną) oraz woskowijki (bawełniane tkaniny nasączone woskiem idealnie do pakowania kanapek, jako zastępnik folii).


Pomyśleliśmy także o naszych braciach mniejszych, bo budowaliśmy domki dla jeży oraz karmniki dla ptaków. Natomiast podczas warsztatów z produktów z recyklingu dawaliśmy rzeczom drugie życie. Najmłodsi mogli zmierzyć się z programowaniem, były też oczywiście bańki mydlane oraz malowanie na folii.

Zaprosiliśmy uczestników także do sprawdzenia swojej wiedzy o siemianowickiej faunie i florze – wszystko to podczas mini-gry terenowej na orientację „Niy INO ojle”. Uczestnicy poznali ciekawostki związane z naszą okoliczną przyrodą, a wszystko to „po śląsku”! Harcerze Hufca ZHP Siemianowice Śląskie im. hm. Józefa Skrzeka zaprezentowali ekologiczne i zdrowe formy spędzania czasu wolnego oraz przydatne umiejętności.

Gościliśmy również przedstawicieli siemianowickiej policji. Była to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do policyjnego samochodu, jak również dowiedzieć się wielu cennych rzeczy na temat bezpieczeństwa.


Źródło zdjęć: freepik.com