Poczytalni bibliotekarze?

Poczytalni to zespół muzyczny założony w listopadzie 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Pisałam o tej grupie na początku epidemii przy okazji projektu „Piosenka kryzysowa”. Niedawno premierę miał kolejny utwór. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, gdzie grają Poczytalni, przygotowała teledysk upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Utwór Warszawo ma w wykonaniu bibliotecznego zespołu Poczytalni można obejrzeć w serwisie YouTube.

Grupę – tworzą wyłącznie pracownicy instytucji, co czyni ją prawdopodobnie jedyną tego typu formacją muzyczną w Polsce, a może i na świecie. Promocja literatury poprzez piosenkę – to jedno z zamierzeń grupy – stąd jej artystyczny profil – piosenka literacka. Inspiracją dla zespołu jest twórczość Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jaromira Nohavicy, Włodzimierza Wysockiego, Edwarda Stachury, Piotra Bukartyka, Boba Dylana czy Georges’a Brassensa. Piosenka musicalowa, przedwojenna oraz muzyka filmowa uzupełniają krąg muzycznych zainteresowań Poczytalnych. Celem artystycznym i kierunkiem rozwoju zespołu jest piosenka autorska.

Źródło zdjęć: polona.pl