spot_img

Literacki Sopot – offline i online

Gdy kończy się Plener Literacki w Gdyni, nad morzem rozpoczyna się kolejne wydarzenie z literaturą w roli głównej. Tegoroczny 10. Literacki Sopot to kilkudniowe (19–22 sierpnia) święto książki w formie hybrydowej.

Wśród wyróżników tej edycji nowe miejsca festiwalowe: willa na Goyki3 i Kościół Zbawiciela, Ptasie Radio, Literacki Quiz, czytanie „Boskiej komedii” na ulicach Sopotu, uczczenie 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego i 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.

Po raz drugi festiwal odbędzie się w hybrydowej odsłonie. Spotkania z autorami i autorkami, którzy mogą przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z publicznością liczebnie dostosowaną do wytycznych związanych z reżimem sanitarnym. Z pozostałymi odbędą się łączenia internetowe. Wszystkie spotkania zostaną nagrane, aby do rozmów można było wrócić nawet po zakończeniu festiwalu. Co ważne, spotkania i debaty będą tłumaczone na język migowy.


Literacki Sopot to nie tylko spotkania autorskie i debaty, ale także m.in. projekcje filmowe, warsztaty czy czytania performatywne. W podróży ulicami Sopotu będzie można przejść w niedzielę 22 sierpnia przez poszczególne kręgi Piekła, Czyśćca i Nieba. „Boską komedię” Dantego Alighieri (w przekładzie Edwarda Porębowicza) wyreżyseruje Radek Stępień, a obok zawodowych aktorów fragmenty czytać będą m.in. sopocianie. Nowością tegorocznej edycji jest także Literacki Quiz w Klubokawiarni 3Siostry. Może to być świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy literackiej, ale przede wszystkim pozwoli wczuć się w klimat Literackiego Sopotu!

Specjalnie z uwagi na włoską edycję Literackiego Sopotu zostały wydane książki festiwalowych gości. „Dom Głosów” Donatego Carrisi w przekładzie Anny Osmólskiej-Mętrak ukazał się nakładem wydawnictwa Albatros, a „Wyznanie” – powieść Domenico Starnone i „Za otrzymane łaski” Valerii Parrelli, obie w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, pod szyldem Wydawnictwa Pauza.

Po raz drugi w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest pomysłodawcą. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi. To chwila sam na sam z książką, odrobinę relaksu oraz odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędą się również Targi Książki. Podobnie jak w 2021 roku ze względów pandemicznych nie będzie można przeglądać książek czy uzyskiwać autografów od autorów.

Pełen program dostępny jest na literackisopot.pl.

Narodowe Czytanie 2021 – bezpłatne materiały do pobrania

Źródło zdjęć: mat.pras.