spot_img

Muzeum Narodowe w Gdańsku ratuje zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu

Muzeum Narodowe w Gdańsku zamieściło na swojej stronie internetowej komunikat „Ratujemy zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu”. Można w nim przeczytać o długoletniej współpracy jednostek.

Historia Biblioteki Polskiej w Paryżu sięga roku 1838. W księgozbiorze biblioteki gromadzone są publikacje „z zakresu historii, literatury, filozofii i sztuki polskiej XIX i XX wieku, ale w jej zasobach znajdują się też kolekcje artystyczne, zawierające przede wszystkim prace wybitnych artystów polskich tworzących od końca XVIII wieku aż do 1945 roku, jak również dzieła artystów europejskich”.

Realizacja projektów

Współpraca Muzeum i Biblioteki rozpoczęła się w 2007 roku, dwa lata później podpisano porozumienie o współpracy. Wśród wspólnych działań znalazły się m.in. projekty konserwacji zbiorów czy organizacja wystaw.

W ciągu 13 lat współpracy konserwacji zostało poddanych około 700 obiektów: obrazów, rzeźb, grafik i rysunków i odbyło się 9 wystaw. W przytoczonym na początku komunikacie zaznaczono również efekty prac zespołowych w ramach zrealizowanych projektów: konserwacji cennych litografii Jana Nepomucena Lewickiego oraz litografii z albumu graficznego Les costumes du peuple polonais Leona Zienkowicza.

Zachęcam do zapoznania się z galerią zdjęć wybranych zbiorów przed i po konserwacji.

Źródło zdjęć: mng.gda.pl