spot_img

3 WCIĄGAJĄCE SERIE KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO POLECIĆ CZYTELNIKOM

Jak sprawić, by klasyka nie kojarzyła się tylko z lekturami? Jak odczarować dawne powieści? Wystarczy polecić czytelnikom nowości wydawnictwa Tandem. Wśród nich Superbohaterowie z antyku, Sherlock Holmes i Jane Austen!

Superbohater z Antyku

Kto z nas w dzieciństwie nie chciał zostać pomocnikiem Herkulesa w trakcie jego podróży? Kto nie pragnął choć raz przenieść się w świat antycznej Grecji? Pretekstem do tego była lektura mitów. Choć miejscami nużąca i przydługawa, to chętnie czytaliśmy dalej chcąc poznać wciągające losy antycznych bohaterów i bogów zasiadających na mitycznym Olimpie. Czy da się łatwiej i przyjemniej?

Na to pytanie odpowiada wydawnictwo Tandem ze swoją serią Superbohater z Antyku. To krótkie i lekko napisane opowieści, dzięki którym najmłodsi z przyjemnością odkryją świat mitów i legend o antycznej Grecji. W serii ukaże się siedem tytułów. Już teraz dostępne są cztery z nich „Złote Rękawice Arachne!”, „Problemy z Pitagorasem!”, „Oto Herkules!” oraz „Sprytna Pułapka Hery!”. Poznajemy w nich przygody Tima i Zoe, którzy na swojej drodze napotykają najróżniejsze postacie i przedmioty znane nam z mitów i legend. Nie zabraknie zatem wspomnianego Herkulesa, sprytnego boga złodziei Hermesa czy przebiegłej bogini Hery. Na swoje pięć minut może też liczyć Tezeusz oraz Jazon.

Sposób, w jaki autorka Stella Tarakson wplata mity i legendy w przygody Tima idealnie nadaje się, by na bazie tych lektur przeprowadzić zajęcia biblioteczne z najmłodszymi czytelnikami. Inspiracji i pomysłów nie braknie. Jakiego bohatera Twoi czytelnicy chcieliby spotkać w swojej przygodzie? Z kim chcieliby wędrować po antycznej Grecji?

Sherlock Holmes

Adaptacji filmowych i serialowych na podstawie serii sir Arthura Conana Doyle’a nie brakuje, ale to niepodzielnie wśród fanów przygód detektywa Sherlocka Holmes’a rządzą książki. Choć wciągające i intrygujące, bywają też mroczne i przerażające. Ciężko polecić je najmłodszym, więc naprzeciw wychodzi wydawnictwo Tandem z adaptacją przygód Sherlocka Holmes’a. Odpowiednio przygotowane oraz dopasowane przygody i perypetie dwójki detektywów wciągną w świat zagadek kryminalnych. Planowane jest wydanie 20 adaptacji oryginalnych tytułów sir Arthura Conana Doyle’a. Już teraz dostępne są cztery tytuły – „Studium w szkarłacie”, „Znak czterech”, „Nakrapiana przepaska”, „Błękitny karbunkuł” – dzięki którym najmłodsi poznają samego Sherlocka Holmes’a, jak i jego wiernego przyszłego towarzysza wszystkich przygód Dr. Watsona.

Książki świetnie sprawdzą się jako wprowadzenie do świata kryminałów, ale także poznania XIX-wiecznej Anglii. Na bazie tych lektur można przeprowadzić szereg ciekawych zajęć bibliotecznych – od wprowadzenia do łamigłówek i popularnych escape room po wciągające spacery po Anglii. Czym jest dedukcja i jak ją wykorzystają Twoi czytelnicy?

Jane Austen

Wiele dzieł Jane Austen zaliczanych jest do klasyki literatury angielskiej. Sięgają po nie nastolatki, jak i dorosłe kobiety. Lektury ważne, pouczające i piękne, poruszające tematy społeczno-obyczajowe w oprawie romansu. Choć wydają się odpowiednie dla każdego, to dla najmłodszych dam-czytelniczek lepszym wyborem będzie specjalnie dla nich przygotowana seria Klasyka literatury. Jane Austen.

Powieści te zostały odpowiednio przygotowane pod kątem młodych czytelniczek. Zachowując klimat i cechy oryginalnych dzieł Austen, ale zaadaptowane do możliwości czytelniczych. Pomimo, że od wydarzeń opisanych w tych lekturach nierzadko dzielą nas dwa wieki to ich przekaz pozostaje aktualny do dziś. Już teraz dostępne są dwie lektury „Duma i uprzedzenie” oraz „Emma”.

Powieści Jane Austen będą świetnym dodatkiem i uzupełnieniem do zajęć bibliotecznych o historii czy zmianach w języku. Sprawdzą się też w roli pomostu pokoleniowego czy lektury mam z córkami. Warto je też wykorzystać do zajęć o świadomości sytuacji społeczno-obyczajowych.

Wszystkie trzy polecane serie książek będą lekką i wciągającą lekturą dla każdego czytelnika. Warto je mieć na bibliotecznym regale!

Na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery: dostosowane do poziomu i umiejętności czytelniczych najmłodszych dzieła Williama Shakespeare’a oraz Charlesa Dickensa, a także Legendy arturiańskie i zupełnie nowe przygody najsłynniejszego włamywacza-dżentelmena Arsène’a Lupina napisane przez Dariusza Rekosza.