spot_img

Kampanie on-line na rzecz czytelnictwa młodzieży

Fundacja Civis Polonus podsumowała realizację projektu „Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży”. Teraz dzieli się swoimi doświadczeniami! Dla wszystkich bibliotekarzy zainteresowanych wdrażaniem młodzieżowych kampanii w swoich bibliotekach została opracowana publikacja on-line.

W ramach projektu osiem bibliotek przy wsparciu ekspertów wdrażało w swoich placówkach opracowany przez Fundację model kampanii.

Rozpoczęto od powołania młodzieżowych grup wolontariuszy, z którymi prowadzone miały być kampanie. Celem bibliotekarzy było włączenie młodych ludzi do różnych aktywności w bibliotece, by wspierać jej pracowników w budowaniu księgozbioru i tworzeniu oferty edukacyjnej, która odpowiadać będą gustom młodzieży.

Dzięki współpracy z młodymi wolontariuszami bibliotekarze zidentyfikowali liczne ważne dla młodzieży sprawy. Poznali dylematy, problemy i pytania, na jakie odpowiedzi szukają młodzi ludzie.

Młodzież we współpracy z bibliotekarzami odnalazła wartościową literaturę i treści kultury, w jakich młodzi mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Następnie polecali je swoim rówieśnikom, korzystając z różnych mediów społecznościowych.

Zorganizowano spotkania online dla młodzieży z ekspertami od tematów wskazanych przez młodych. Eksperci podzielili się swoją wiedzą i polecili książki, po które warto sięgnąć. Te tytuły wkrótce pojawiły się na półkach bibliotek.

W jaki sposób docierać do młodych ludzi i zapraszać ich do współpracy z bibliotekami? Jakimi sposobami diagnozować potrzeby czytelnicze młodzieży? O czym chcą czytać młodzi ludzie i na jakie pytania szukają odpowiedzi? Jakie książki dla młodzieży warto kupić do biblioteki?

Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w publikacji podsumowującej projekt. Możesz ja pobrać ze strony Fundacji – w wersji podstawowej i dla osób z dysfunkcją wzroku.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Lustro Biblioteki objęło projekt swoim patronatem.