spot_img

Otwieramy się na nowo(e) – przemiana biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach

28 sierpnia, po półrocznej przerwie, Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach otworzy się na nowo, choć istnieje już 72 lata, licząc od momentu powołania w 1948 roku. Od samego początku działalności borykała się z problemami lokalowymi. Już w połowie lat 70 mówiono o potrzebie wybudowania nowej biblioteki. Temat powrócił na przełomie wieków i przez wiele lat padały zapewnienia – „Musimy wybudować nowoczesną bibliotekę w naszym mieście”.

Transmisję z otwarcia będzie można obejrzeć pod tym linkiem.

Obietnica ta doczekała się jednak spełnienia dopiero w 2016 r., kiedy to z inicjatywy Burmistrza Mariana Błachuta, Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie nowej siedziby biblioteki. To wyznaczyło początek trudnej, ale pięknej historii, utkanej z determinacji, siły, wiary i marzeń wielu osób; szczególnie bibliotekarzy, władz miasta i czytelników.

Dofinansowanie

Nowy gmach czechowickiej biblioteki to nowoczesny, funkcjonalny, obiekt, skrojony na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy, na którego budowę mieszkańcy Czechowic-Dziedzic czekali przeszło 45 lat. Budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej kosztowała 8 975 000 złotych brutto. Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne – inwestor – czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, pozyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało ponad 200 placówek bibliotecznych.

1700 metrów nowoczesności

Budynek czechowickiej książnicy to 1700 metrów nowoczesności. Na tej przestrzeni znajduje się ponad 228 tysięcy woluminów (książek, audiobooków, filmów DVD, płyt CD, gazet). Rocznie bibliotekę odwiedza ponad 163 tysiące użytkowników, a 11 200  osób to zapisani czytelnicy. Do dyspozycji czytelników jest Wypożyczalnia, Dział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Audiowizualny, Czytelnia Multimedialna oraz do pracy cichej, całodobowa wrzutnia, książkomat, samoobsługowy self-check, wi-fi, odtwarzacze CzytakPlus dla osób niewidomych i słabowidzących, czytniki e-booków.

 Nowy budynek zintegrowany jest z zieloną przestrzenią wokół niej, gdzie znajduje się w pełni dostępny, pozbawiony barier architektonicznych plac z podświetlanym trejażem, schodami, podjazdem, linarium, stolikami i miejscami relaksu oraz tablicami wystawowymi. Na realizację zadania „Zagospodarowanie terenu wokół budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego” pozyskano dofinansowanie w wysokości 299 000 zł ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020.

Biblioteka dla mieszkańców

Siłą biblioteki od zawsze był i jest świetny księgozbiór oraz profesjonalna i dobrze wykształcona kadra. Warto uzmysłowić sobie, jak wielką pracę na rzecz społeczności lokalnej wykonują bibliotekarze. Biblioteka to miejsce przyjazne dzieciom. Oferta dla najmłodszych to m. in.: zajęcia dydaktyczne, spotkania autorskie z twórcami dla dzieci, warsztaty artystyczne rozwijające zdolności manualne i wyobraźnię. Poprzez comiesięczne „Kolorowe spotkania czwartkowe”, biblioteka integruje środowisko osób niepełnosprawnych. Od 2009 roku przy bibliotece działa także „Akademia Pięknego Czasu”. Zorganizowana na wzór uniwersytetu III wieku, ma za zadanie edukować, integrować seniorów z młodszym pokoleniem oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych. Akademia proponuje swoim Słuchaczom lektoraty, warsztaty, wykłady tematyczne oraz wyjazdy kulturalno-edukacyjne. Przy Akademii prężnie działa grupa nordic walking. Rokrocznie z oferty korzysta ponad 6500 osób.

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale centrum życia kulturalnego mieszkańców. Za bogatą działalność kulturalną na rzecz społeczności lokalnej czechowicka książnica była wielokrotnie nagradzana, m. in. w 2011 roku wygrała ranking Instytutu Książki i Dziennika „Rzeczpospolita” uzyskując tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce a w kolejnych latach plasując się w pierwszej 10. Nowoczesna przestrzeń daje nowe możliwości odpowiadania na potrzeby użytkowników. Jesienią w bibliotece na dzieci oraz dorosłych czeka bogata oferta, której celem jest uczyć, bawić, wychowywać, inspirować, rozwijać pasje i zainteresowania. Nie zabraknie ciekawych spotkań, kreatywnych rozmów i okazji do relaksu.

Tekst: Magdalena Wygoda

Zdjęcia: MBP w Czechowicach-Dziedzicach