spot_img

Narodowe Czytanie „Balladyny” coraz bliżej!

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytany będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w liście zachęcającym do współtworzenia akcji podkreślił, żeby „Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności” oraz zachęcił do „zorganizowania lektury Balladyny według własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”.

Rękopis „Balladyny”

„Balladyna”, a raczej „Balladina” – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego datowany na 1834 roku – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. Znajduje się w bibliotece cyfrowej POLONA. Rękopis należy do domeny publicznej, dzięki czemu można go nieodpłatnie wykorzystać na przykład do przygotowania wystawy lub prezentacji w mediach internetowych. Warto też wykorzystać ten rękopis do wspólnego czytania.

W POLONIE można znaleźć również inne obiekty związane z dramatem Słowackiego (różne wydania, pocztówki, afisze, plakaty, a nawet nuty do pieśni).

Jak pobrać rękopis? Skorzystaj z funkcji „Pobierz” umieszczonej w prawym górnym rogu interfejsu. Obiekt można pobrać w kilku formatach: JPG – jeden skan (widoczny na ekranie) lub ZIP – wiele skanów (wybór do 20 skanów),

  • Pobierz tekst „Balladyny” w pdf

Czytanie on-line

Jak co roku centralne obchody Narodowego Czytania będą transmitowane on-line, a zatem możliwe będzie udostępnienie przekazu wideo.

Zachęcam do organizacji wydarzeń on-line. W tym celu warto wykorzystać stronę www biblioteki, media społecznościowe, platformy streamingowe czy inne kanały komunikacji. Warto również mieć na uwadze organizację wydarzenia w formie on-line jako plan awaryjny, w przypadku, gdy organizacja Narodowego Czytania na miejscu z różnych powodów (w tym nagłego wzrostu zakażeń czy uwzględniania powiatu w strefach czerwonej lub żółtej), będzie niemożliwa.

Materiały promocyjne

Zachęcam do pobierania i wykorzystywania materiałów informacyjno-promocyjnych przygotowanych przez organizatora.

Specjalnie dla Was przygotowałam plakaty, które mogą być częścią promocji lokalnego wydarzenia, tłem do przygotowywanych ciekawostek czy cytatów z książki.

Zgłoszenia do akcji Narodowe Czytanie przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line na stronie prezydent.pl.