spot_img

Naj… Biblioteki Śląskiej! cz. III

Kolejne dwie odsłony cyklu „Naj…”, przygotowywanego przez Bibliotekę Śląską, to pokaz największej księgi oraz najdłużej publikacji w formie harmonijki.

Największa księga

W naszym cyklu #bibliotecznenaj prezentowaliśmy książeczki małe, mniejsze i najmniejsze, teraz przyszła kolej na księgę największą, a przy okazji też najbardziej… ptasią. Jest to co prawda tylko reprint 20 tablic z najwspanialszej publikacji o ptakach „The Birds of America” Johna Jamesa Audubona, ale za to reprint odwzorowujący wielkość i barwy oryginału (wymiary 99 x 68 cm).

Dzieło Audubona, wydawane w latach 1827–1838 w Londynie, zawierało 435 ręcznie kolorowanych rycin. Autor przedstawił na nich (w skali 1:1) 1065 ptaków, reprezentantów 489 gatunków. Z wydrukowanych 170 egzemplarzy zachowało się tylko 120 i należą dziś do najdroższych książek świata (kilka lat temu jeden z egzemplarzy sprzedano na aukcji za 8 mln dolarów)!

Reedycja 40 tablic (20 pionowych i 20 poziomych) wydana została w Berlinie w 1972 roku w nakładzie 1000 egzemplarzy. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znaleźć można jedną z dwóch części – tablice pionowe (w 2 egzemplarzach) właśnie z tego nakładu. Są to na pewno największe woluminy w zbiorach Biblioteki Śląskiej.

Najdłuższe publikacje

Prezentujemy dwie najdłuższe publikacje ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, jedną z XIX wieku, drugą z czasów nam znacznie bliższych. Obie mają formę harmonijki i stają się najdłuższe dopiero po rozłożeniu. Tę pierwszą, „Abecadlnik historyczny” ułożony i narysowany przez Adama Lerue, wydano w 1860 roku w Warszawie. Niewielka książeczka (15 x 9,5 cm) składa się z dwóch części (tekstowej i ilustracyjnej) połączonych oprawą. Część ilustracyjna osiąga długość prawie 230 cm. Na rozkładanych ilustracjach znajdujemy litery alfabetu, którym patronują osoby zasłużone dla dziejów Polski, m.in.: Anna Jagiellonka, Batory Stefan, Długosz Jan, św. Jadwiga, księżna śląska, Kopernik Mikołaj, Rey z Nagłowic, św. Wojciech. Tylko literze „Y” nie przypisano żadnej osoby…Jak widać, nauka liter połączona była z nauką historii Polski.

W formie znacznie dłuższej harmonijki wrocławskie Wydawnictwo Format wydało w 2013 roku filozoficzną powiastkę o szczęściu „Książę w cukierni” autorstwa Marka Bieńczyka. Złożona książka ma dość typową wielkość 33,5 x 15 cm, ale po rozłożeniu osiąga długość 6,5 metra! Na tej długiej harmonijkowej wstędze możemy podziwiać niezwykłe ilustracje Joanny Concejo. Warto dodać, że książka otrzymała prestiżową nagrodę polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepsza Książka Roku 2013” w kategorii Grafika.

Źródło zdjęć: BŚ, mat.pras.