Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana

Ewa Lipska, Małgorzata Dmitruk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Mikołuszko, Arkadiusz Szaraniec – to laureaci 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Piotr Wojciechowski. Werdykt jury ogłoszono podczas specjalnego wydarzenia online.

Spośród 12 książek nominowanych w czterech kategoriach jury wybrało: „Miłość w trybie awaryjnym” Ewy Lipskiej, „Kult” Łukasza Orbitowskiego, „Wojtka” Wojciecha Mikołuszki z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk oraz „Warszawę dziką” Arkadiusza Szarańca. Tytuł Warszawskiego twórcy, przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom związanym ze stolicą, przypadł w tym roku Piotrowi Wojciechowskiemu.

Z powodu pandemii koronawirusa ogłoszenie nazwisk zwycięzców nie odbyło się podczas uroczystej gali w teatrze, ale w czasie specjalnego wydarzenia online.

Laureatów 13. edycji wybrało jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest mocno zakorzeniona w tradycji kulturalnej stolicy. Integruje różne środowiska – zarówno osoby związane zawodowo z twórczością literacką i rynkiem książki, jak i miłośników literatury. Konkurs przyciąga twórców, ilustratorów, wydawców, jurorów, krytyków, bibliotekarzy, przedstawicieli różnych instytucji kultury i oczywiście czytelników.

Zestawy wszystkich dwunastu książek, nominowanych do tegorocznej Nagrody, są już dostępne dla wypożyczających w warszawskich bibliotekach. Od lipca do listopada czytelnicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z nagrodzonymi twórcami. Kalendarz literackich wydarzeń dostępny będzie na stronie kulturalna.warszawa.pl.

Źródło zdjęć: mat.pras.