spot_img

Awaria elektrowni, czyli magia nocy artystycznie

Efekt artystycznej współpracy Tiny Oziewicz i Rity Kaczmarskiej – książka Awaria elektrowni – zachęca dorosłych do rozmów z dziećmi o ingerencji człowieka w świat zwierząt, a jednocześnie prezentuje nowatorskie i ciekawe rozwiązania graficzne.

Gdy gasną światła…

Warstwa fabularna Awarii elektrowni nie jest specjalnie rozbudowana – ot pewnego wieczoru wyłączono dostawy prądu. To, co dzieje się w okolicznych domach, łatwo sobie wyobrazić – bez zasilania wszystko nagle zamiera. Tina Oziewicz skupia się jednak na wydobyciu tego, co dzieje się na zewnątrz budynków: bo gdy mieszkaniach wszystko przestaje działać („z cichym puknięciem wyłączyły się komputery, telewizory zgasły w pół słowa, umilkło radio, elektryczne czajniki nie zdążyły zagotować wody”), w naturze zaczyna panować niezwykłe poruszenie. Lis rusza na łowy, rak może podpłynąć na oświetlony dotychczas brzeg jeziora, ćmie udaje się wreszcie wyrwać spod światła latarni. Jak zachowają się pozostali mieszkańcy obrzeży miasta? Co zrobią ludzie w obliczu tego nietypowego zdarzenia?

Schowana na bibliotecznej półce

Awaria to książka nie dla każdego dziecka – nie przyciąga wzroku kolorowymi rysunkami, na półce bibliotecznej łatwo ją pominąć w natłoku innych bardziej atrakcyjnych wizualnie okładek. Warto jednak o niej wiedzieć i umiejętnie ją eksponować – bo zachwyci ona dziecięcych odbiorców o bardziej wysublimowanych gustach.

Szata graficzna, za którą odpowiada Rita Kaczmarska, jest obłędna – każdy kadr ilustratorski wykonany jest z innego punktu przedmieści, a tonacja kolorystyczna opiera się na czerniach i granatach z jaskrawymi przebłyskami. Sposób, w jaki autorki przedstawiły naturę, stwarza przestrzeń do dyskusji ze starszymi przedszkolakami – dzieci mogą dzięki perspektywie przyjętej przez Oziewicz na nowo odkryć zwierzęta, w ich naturalnym środowisku, gdzie natura odsłania swoją pełnię. Ta prosta refleksja niewątpliwie skłoni wielu młodych czytelników do baczniejszego obserwowania świata wokół!

TYTUŁ: Awaria elektrowni
AUTOR: Tina Oziewicz
ILUSTRATOR: Rita Kaczmarska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 40

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska