spot_img

Z rodziną najlepiej wychodzi się… w książkach – 4 lekturowe polecenia

Przypadające na drugą połowę stycznia święta babci i dziadka przypominają dużym i małym wnukom o pokładach energii, kumulujących się w rodzinie. Jaka jest współczesna rodzina? Jaki układ sił w niej panuje? Jak kształtują się międzypokoleniowe relacje? Oto przegląd czterech powieści, w których pierwsze skrzypce odgrywa właśnie rodzina.

Moje włoskie wakacje – Oddam żonę w dobre ręce

Na początek fantastyczna, zabawna, lekka powieść komediowa o pewnej włoskiej rodzinie. Gdy 92-letnie bliźniaczki, Anna i Simona, organizują dla swoich krewnych spotkanie urodzinowe, każdy bliski nestorek spodziewa się tarapatów. Kłopotliwe pytania, niewybredne komentarze, próby swatów i rodzinne niesnaski – a to wszystko w niesłychanie głośnej, typowo włoskiej rodzinie.

Nie ukrywam, że dawno nie czytałam tak dobrej powieści komediowej z mądrym, pozytywnym przesłaniem. Choć bohaterami Onichimowskiej są w większości 50-, 60-letni ludzie, trudno odmówić im młodzieńczej werwy, pazura i radości. W tym fabularnym świecie wszyscy bohaterowie kochają czerpać z życia całymi garściami, a przy okazji nieco zatruwać je innym. Koniec końców wszystko zostanie w rodzinie.

TYTUŁ: Oddam żonę w dobre ręce
AUTOR: Anna Onichimowska
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 240

Pilnie poszukiwana – Żona dla taty!

Jeszcze zabawniej robi się, gdy do spraw dorosłych aktywnie włącza się przedstawicielka młodszej generacji. Tak też dzieje się w książce Reeli Reinaus, w której to tytułowej nowej partnerki poszukuje Kaisa, rezolutna nastolatka. Jaka właściwie musi być idealna kandydatka? Gdzie ją znaleźć? I skąd do licha wiedzieć, że to ta właściwa?

Żona dla taty! to książka, która rozbawi i dzieci, i dorosłych. Kaisy i jej zabawnych perypetii nie sposób nie polubić – ba, młodzi czytelnicy wraz z kolejnymi rozdziałami coraz bardziej kibicują jej zmaganiom. W końcu „dobra żona to dobry wybór”, a galeria potencjalnych partnerek, ich drobnych przywar i dużych dziwactw u  Reeli Reinaus naprawdę ma swój urok. Perfekcjonistki, zwolenniczki sportów ekstremalnych, fanki kosmologii – czy któraś z pań podbije serca Kaisy i jej ojca?

TYTUŁ: Żona dla taty!
AUTOR: Reeli Reinaus
ILUSTRACJE: Marja Liisa-Plats
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 216

Wakacje u dziadków i fryzjerska głowa – Piąta babcia Dominika

Powieść Katarzyny Ryrych to z kolei propozycja dla młodych fanów literatury detektywistycznej. Jest rodzinnie co się zowie – wszak główny bohater historii, Dominik Zajonc przyjeżdża na wakacje do swojego dziadka i jego kolejnej żony. Wraz z nowopoznanymi kuzynkami trafia na trop podejrzanego typa, pałętającego się po okolicy, a przy okazji uczy się marynarskich węzłów i wpada w niezłe tarapaty…

Wyjątkowo lekka i przyjazna lektura dla dzieci oraz młodszej młodzieży, która nie przepada za czytaniem. Wartka akcja, detektywistyczna intryga, wyraziści i sympatyczni bohaterowie nie pozwalają na lekturową nudę. Piąta babcia Dominika jest jedną z tych wciągających przygodówek, które dzieci polubią – szybko się ją czyta, nie wymaga dużych kompetencji czytelniczych i przyjemnie zajmuje czas.

TYTUŁ: Piąta babcia Dominika
AUTOR: Katarzyna Ryrych
ILUSTRACJE: Anna Wielbut
WYDAWNICTWO: Edgard
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 160

Trudne związki – Tylko gdy pada deszcz

Na koniec książka zdecydowanie inna od wcześniejszych barwnych, radosnych, szalonych, rodzinnych historii. Tylko gdy pada deszcz to opowieść o skomplikowanych relacjach, nieudanych związkach, niezrozumieniu i braku wzajemnej akceptacji. Kuba i Zuzia są nastolatkami, których sytuację rodzinną trudno nazwać stabilną. Kuba zarzuca ojcu apodyktyczność, Zuzia matce hipokryzję. Gdy rodzice tej dwójki zaczynają się spotykać, nastolatkowie z niechęcią przypatrują się drugiej stronie. Nieoczekiwanie ich samych również zaczyna coś łączyć…

Książka Joanny Jagiełło aż trzeszczy od trudnych emocji i tematów ciężkiego kalibru, takich jak choroba, samotność, autoagresja czy samobójstwo. Autorka stawia na psychologiczną warstwę postaci, koncentrując się właśnie na budowaniu emocjonalnej łamigłówki. Tylko gdy pada deszcz to ambitniejsza proza skierowana do nastoletniej grupy czytelniczek.

TYTUŁ: Tylko gdy pada deszcz
AUTOR: Joanna Jagiełło
ILUSTRATOR: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 336

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec