spot_img

Sklepik z babciami

Książka Sklepik z babciami jak ulał pasuje do tematyki dzisiejszego święta. Poznajcie Wojtka i jego sposób na doszywanie babci!

Guzikowe staruszki

Wakacji Wojtka spędzanych przed komputerem w domu nie można zaliczyć do najbardziej udanych: chłopiec nie jedzie na wymarzony obóz, nie spędza przyjemnie czasu z zapracowanymi rodzicami i do tego jeszcze z jego ulubionego pluszaka odpada guzikowy nos. By ocalić chociaż ten ostatni element wakacji, Wojtek wybiera się do pasmanterii, gdzie zastaje… trzy starsze panie, które, jak się okazuje, idealnie sprawdzają się w roli przyszywanych (i to dosłownie) babć.

Spędzając czas razem

Książka Dominiki Gałki to świetny przykład pokazujący moc, jaką można czerpać z nawiązania międzypokoleniowego dialogu. Wojtek i staruszki spędzają ze sobą przemiły czas, mają sobie wzajemnie wiele do zaoferowania, wspólnie gotują, rozmawiają. Sklepik z babciami momentami jest zabawny, a w całości przedstawia wyjątkowo pozytywne i ciepłe treści – to wrażenie dodatkowo potęgują urocze ilustracje Macieja Szymanowicza. Nie ma w tej powieści agresji, nudy, marudzenia, niezrozumienia – są za to bohaterowie nastawieni na nawiązywanie międzypokoleniowej przyjaźni.

Lustrzane inspiracje

Starsze panie, wychodząc z założenia, że „każdy powinien umieć takie przydatne czynności jak przyszywanie guzika, cerowanie dziur albo prasowanie, wywiesiły na drzwiach kartkę, że co piątek po popołudniu zapraszają wszystkich, a zwłaszcza mężczyzn” na mini-warsztaty krawieckie. Warto skorzystać z tego pomysłu i zorganizować w bibliotece podobne spotkania. Zajęcia inspirowane Sklepikiem z babciami wymagają jedynie chęci i skrawków krawieckich materiałów!

TYTUŁ: Sklepik z babciami
AUTOR: Dominika Gałka
ILUSTRATOR: Maciej Szymanowicz
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 56

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec