spot_img

Nowa edycja tablic skróconych UKD

Biblioteka Narodowa opublikowała nowe tablice skrócone UKD pod tytułem Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych. Publikacja Konsorcjum UKD nr 102 autoryzowana przez Konsorcjum UKD na podstawie licencji PL2019/01.

Wprowadzenie aktualnych tablic UKD jest zalecane od stycznia 2020 roku, od tej daty są one stosowane także w bieżącej bibliografii narodowej.

Nowe wydanie zastępuje publikację (UDC-P058) z 2006 roku i jest przeznaczone dla potrzeb bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych. Publikacja została opracowana przez dr Jolantę Hys i Joannę Kwiatkowską z Pracowni UKD Biblioteki Narodowej. Tablice przygotowano na podstawie pliku wzorcowego UKD (UDC MRF12), który Biblioteka Narodowa zakupiła w ramach umowy licencyjnej z Konsorcjum UKD.

UKD jest klasyfikacją uniwersalną, obejmującą wszystkie dziedziny wiedzy i działalności praktycznej, dzięki czemu może służyć nie tylko bibliotekom ogólnym, ale również specjalistycznym. W Polsce stosuje ją wiele bibliotek uczelni wyższych oraz biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne. Biblioteka Narodowa zaczęła stosować Uniwersalną Klasyfikację Dziesiętną już w 1949 roku.

W tablicach znalazły się symbole odnoszące się do współczesnych zagadnień i zjawisk omawianych w bieżącym polskim piśmiennictwie. Nowe tablice zawierają 5 219 symboli, w tym 1 425 symboli poddziałów wspólnych. Indeks przedmiotowy zawiera ponad 19 tysięcy haseł.

W tablicach zastosowano proporcjonalną rozbudowę poszczególnych gałęzi klasyfikacyjnych UKD. Zwiększono liczbę przykładów użycia, not stosowania i odsyłaczy. Jak zauważa recenzentka publikacji Anna Marsula:

Uwzględniono zmiany wprowadzone w pliku wzorcowym UKD przez Konsorcjum w stosunku do poprzedniego wydania tablic, m.in.: częściową przebudowę Tablic: Ic – Poddziały wspólne języka, Ie – Poddziały wspólne miejsca oraz Ik – Poddziały wspólne z kreską 0, częściową przebudowę działów: 004 Informatyka, 316 Socjologia, 54 Chemia, 582 Botanika systematyczna, 592/599 Zoologia systematyczna, 551.7 Geologia historyczna. Stratygrafia, 81 Językoznawstwo. Języki, 82 Literatura piękna oraz 94 Historia oraz nowy dział 07 Mass media. Choć liczba symboli głównych w stosunku do tablic UDC-P058 została zmniejszona o ponad 1 600, to ubytek ten jest tylko pozorny, gdyż poza dodaniem wielu nowych symboli odnoszących się do współczesnych zagadnień i zjawisk w piśmiennictwie, znaczną część samodzielnych dotąd symboli włączono do przykładów. Niniejsze tablice zostały zbudowane w sposób przejrzysty, by zapewnić każdemu, nawet początkującemu użytkownikowi, łatwość w korzystaniu z nich.

Dla bibliotekarzy

Zapraszam również:

  • do korzystania z nowo otwartej bazy Polska UKD Online. Jest to pierwsze wydanie pliku wzorcowego UKD w języku polskim, dostępne online.
  • na spotkania informacyjne dotyczące nowej edycji tablic skróconych UKD. Szczegóły bn.org.pl/dla-bibliotekarzy
Źródło: Biblioteka Narodowa