spot_img

2 tytuły o sekretach zagajników

Choć okres zimowy nie sprzyja długim wędrówkom, warto zaprosić dzieci do biblioteki na wycieczkę do literackiego lasu. W tej recenzji dwa tytuły – dla przedszkolaków (Leśne wędrówki) oraz starszych uczniów (Ostatni żubr).

Co słychać w lesie? – Leśne wędrówki

Książka Marii Dunin-Wąsowicz jest niezwykle urocza w swojej prostocie. Historia, zilustrowana przez Elżbietę Wasiuczyńską w technice przypominającej akwarelę, opowiada w formie wiersza o lesie i jego mieszkańcach. Podmiot liryczny, zwracający się bezpośrednio do małego słuchacza, ukazuje mu leśny świat i nieustannie stara się nawiązywać z nim interakcję („Czy widzisz na ścieżce ten leszczyny orzech?”). Dziecko, słuchając książki, może samodzielnie odszukiwać zwierzęta i rośliny, o których mowa w wierszu.

Leśne wędrówki są świetnym wprowadzeniem do podjęcia z dziećmi edukacji ekologicznej. Dzięki tej książce najmłodsi poznają zakamarki polskich lasów i ich mieszkańców. Autorka podejmuje w cienkiej książeczce również temat właściwego zachowania na łonie przyrody. Cały tekst napisany został piękną polszczyzną – i co ciekawe – zawiera ogromną ilość onomatopei i synestezyjnych wyrażeń.

TYTUŁ: Leśne wędrówki
AUTOR: Maria Dunin-Wąsowicz
ILUSTRACJE: Elżbieta Wasiuczyńska
WYDAWNICTWO: Muchomor
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 31


Na ratunek – Ostatni żubr

Komiks Samojlika jest doskonałym przykładem tego, jak w nienachalny sposób promować postawę ekologiczną i zachęcać dzieci oraz młodzież do czytania. W Ostatnim żubrze znaleźć można niezwykle zabawną historię – z listą czarnych ekologicznych charakterów, wyjątkowo groźną ryjówką i wyrazistymi postaciami. Całość jest ubarwiona regionalną gwarą i przełamywaniem stereotypów.

Dodatkowo przez tekst komiksu przebija wyraźnie widoczna erudycja autora – do zmyślonej opowieści dołącza on przypisy, przedstawiające historię pobytu żubrów w Puszczy Białowieskiej.  Na końcu książki znajdziecie z kolei żubrze łamigłówki, zabawy i zadania (związane z liczeniem, rysowaniem, ćwiczeniem różnic).

TYTUŁ: Ostatni żubr
AUTOR: Tomek Samojlik
WYDAWNICTWO: Krótkie gatki
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 112

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec