spot_img

Zwierzakopedia – czytanie wrażeniowe

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt to książka, która jest świetnym połączeniem wierszyków o zwierzątkach dla dzieci z encyklopedycznym atlasem. Sprawdźcie, w jaki sposób dzieci mogą samodzielnie pracować z tą książką.

Rewelacyjne wydanie

Zwierzakopedia Joli Richter-Magnuszewskiej i Agnieszki Frączek to kolejny wielkoformatowy album, który w tym miesiącu zwrócił moją uwagę już przy pierwszym kontakcie. Olbrzymie, urocze ilustracje w technice kolażowych wycinanek robią wrażenie – podobnie zresztą jak pięciostronicowy spis treści wykonany w formie narysowanych zwierząt z przypisanym do siebie numerkiem.

Zwierzakopedia jest od pierwszej do ostatniej strony doskonale skomponowana graficznie i edytorsko – tu nawet nazwy poszczególnych działów przedstawiono w sposób nieschematyczny: „Dział 1. Z którego dowiecie się, kto zjada w ciągu doby dwa razy więcej, niż sam waży, kto ma błękitną krew, a kto sypia na opak”.

Zwierzakopedia – czytanie wrażeniowe

Wierszyki + encyklopedia = ?

Zwierzakopedia nie jest zwykłą książką z wierszykami ani też encyklopedycznym popularnonaukowym tytułem, ale stanowi połączenie obu tych form. Wśród kilkudziesięciu wybranych przez autorki okazów zwierząt znalazły się przeróżne gatunki (między innymi pies domowy, mucha domowa, ale i karaczan prusak czy fokowąs brodaty). Opisano czy raczej pokazano – bo więcej w tej książce ilustracji niż klasycznego tekstu – je w obrębie rozdziałów takich jak np. Rodziny, Domy, Dzieci, Opiekunowie.

Naukowe ciekawostki przyrodnicze ubrano tu w formę niekonwencjonalnych wierszyków, w których wiedza przeplata się z zabawnymi rymowankami, jak ta dotycząca gęsiej wierności („Gdy już powie raz: je t’aime!, będzie wierny wciąż gę, gę!”) czy poligamii wśród fok („zliczyć w tłumie sam nie umie, ile foczych żon ma w sumie”).

W kierunku zabawy

We wstępie do Zwierzakopedii autorka koncepcji czytania wrażeniowego, Małgorzata Swędrowska wskazuje na co zwrócić uwagę, prezentując dzieciom tą książkę. Pisze ona także o wybieraniu konkretnych rozdziałów, uwzględniając indywidualne preferencje dziecka – są jednak w tytule Frączek i Richter-Magnuszewskiej pewne stałe elementy, które przykują uwagę każdego małego czytelnika. Mam tu na myśli zgadywanki, które autorki co pewien czas zgrabnie wplatają w główne treści książki. Tuż obok wierszyka o rodzinie, narysowano zwierzęta i dorysowano komiksowy dymek „Kto tu nie ma pary?”. Takich zabaw jest w Zwierzakopedii bardzo dużo, co czyni tę książkę jeszcze atrakcyjniejszą.

Lustrzane inspiracje

Gratką dla bibliotekarzy i rodziców, pracujących z dziećmi będzie zwłaszcza zakończenie książki, gdzie zamieszczono gotowe plansze (np. z tropami zwierząt) oraz zabawy z nazywaniem, liczeniem zagadkami tudzież labiryntami.

Zwierzakopedia – czytanie wrażeniowe


TYTUŁ: Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt
AUTOR: Agnieszka Frączek
ILUSTRATOR: Jola Richter Magnuszewska
WYDAWNICTWO: Papilon
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 128

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec