spot_img

SPEcjalne moce – seria wspomagająca dzieci z trudnościami edukacyjnymi

SPEcjalne moce to nowa seria wydawana przez Zieloną Sowę. Jej autorka, dr Tracy Packiam Alloway za pomocą krótkich opowiadań zwraca uwagę na dzieci, chorujące m.in. na ADHD, autyzm czy dysleksję.

W szkolnej klasie

W serii ukazały się dotychczas 4 tytuły: SPEcjalne moce. Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych, SPEcjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie oraz SPEcjalne moce. Tajemnica króliczej karmy. Mała książka o ADHD i SPEcjalne moce. Przygoda z mapą. Mała książka o dysleksji. Autorka – profesor psychologii i kierowniczka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Północnej Florydy, specjalizująca się w pamięci roboczej i jej roli w procesie uczenia się – pokazuje problemy z nauką dzieci z tytułowymi zaburzeniami poznawczymi.

Każdy z tych tytułów zawiera krótkie opowiadanie, którego bohaterami są dzieci w wieku szkolnym, uczące się w większej grupie podczas zajęć lekcyjnych. W Doskonałym projekcie. Książka o autyzmie uczniowie klasy podczas pracy w grupie muszą przygotować prezentację poświęconą pociągom. Krzyś, uczeń z zaburzeniami autyzmu źle znosi hałas i dezorganizację panującą w sali podczas pracy. Jak zachowają się inne dzieci? Jak chłopiec odnajdzie się w tym zadaniu? Również Amelka, bohaterka Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami – tym razem podczas prezentacji własnej wypowiedzi. Jak poradzi sobie ze stresem?

Pomocna seria

Dużym atutem tych książeczek są zamieszczone z tyłu wskazówki dotyczące sposobu pracy z nimi. Autorka tłumaczy, czym jest autyzm i na jakie obszary funkcjonowania dziecka ta choroba wpływa. Ponadto zamieszczono praktyczne wskazówki dotyczące omówienia teksty z dzieckiem (z odwołaniem do konkretnych stron i fragmentów) oraz kilka mnemotechnicznych rad, ułatwiających naukę. Seria SPEcjalne moce jest odpowiedzią na realne potrzeby dzieci w wieku szkolnym – warto polecać ją nauczycielom, ponieważ w każdej prowadzonej przez nich grupie znajdzie się przynajmniej jedno dziecko takie potrzeby mające. Te książki pomagają dzieciom lepiej zrozumieć swoich rówieśników i wzmacniają poczucie własnej wartości u uczniów z problemami w nauce.


TYTUŁ: SPEcjalne moce. Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych / SPEcjalne moce. Doskonały projekt. Książka o autyzmie
AUTOR: dr Tracy Packiam Alloway
ILUSTRATOR: Ana Sanfelippo
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 24

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec