spot_img

Poczuć święta – 4 lekturowe rekomendacje

Czwarty kwartał wydawniczy, jak co roku, upływa pod znakiem książek okołoświątecznych. W które adwentowo-mikołajkowe tytuły warto się zaopatrzyć? W jaki sposób wydawcy próbują trafić do dziecięcych gustów?

Prosto w serce – Śnieżna siostra

Głównym bohaterem historii Mai Lunde pt. Śnieżna siostra jest kilkuletni Julian. Starsza siostra chłopca niedawno umarła – od tego momentu cała jego rodzina pogrążyła się w żałobie i marazmie. Julian jest pewien, że nadchodzące święta będą tylko kolejnymi, pustymi dniami, a prawdziwej bożonarodzeniowej atmosfery nic już nie przywróci. Gdy nieoczekiwanie poznaje ekscentryczną dziewczynkę o imieniu Hedwig, nagle zaczyna wierzyć, że u jej boku wszystko jest możliwe. Dziewczynka nosi jednak w sobie mroczną tajemnicę…

Poczuć święta – 4 lekturowe rekomendacje

Śnieżna siostra to tytuł, który robi piorunujące wrażenie: zachwyca sposób jego wydania (wielkoformatowy album z obłędnymi grafikami), ale i jego treść. Powieść Lunde jest  zdecydowanie najpiękniejszą (choć najsmutniejszą) świąteczną historią wigilijną, jaką miałam okazję czytać. Ta książka nie jest ckliwa – choć momentami przebija przez nią dziecięca naiwność – ale ogromnie wzruszająca: tym bardziej wrażliwym młodszym i starszym czytelnikom łzy będą podczas czytania cieknąć strumieniami. Autorka warstwę fabularną dopracowała w każdym szczególe, twórczo nawiązując do kanonów literatury światowej oraz znanych motywów literackich (wątek wigilijnego ducha). Co ciekawe, samą książkę – ze względu na 24 rozdziały – można czytać jako wigilijny kalendarz. Zaproście dzieci do adwentowej przygody!

TYTUŁ: Śnieżna siostra
AUTOR: Maja Lunde
ILUSTRATOR: Lisa Aisato
TŁUMACZ: Milena Skoczko
WYDAWNICTWO: Literackie
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 192


Marzenia, które odżyły na nowo – Ekspres Polarny

Wznowienie długo nieobecnego na polskim rynku wydawniczym opowiadania Chrisa Vana Allsburga to bardzo dobra propozycja dla młodszych dzieci. Historia chłopca tracącego wiarę w świętego Mikołaja jest z pewnością znana tym wszystkim, którzy oglądali filmową realizację z udziałem Toma Hanksa. Gwoli przypomnienia, chłopiec przekonany o tym, że święta to bujda, nagle z okien swojego pokoju dostrzega tajemniczy pociąg …

Poczuć święta – 4 lekturowe rekomendacje

Ekspres Polarny to książka uniwersalna, która swoim przekazem trafia zarówno do zabieganego dorosłego, starszego dziecka, pewnego, że „Mikołaj nie istnieje”, jak i do malucha, wierzącego w magię roztaczaną przez siwego świętego. Ta sympatyczna, ciepła bajka jest doskonałą ilustracją myśli, o której autor pisał w posłowiu:

„Ten jedyny w swoim rodzaju czas oczekiwania był jak bajka […] . Dorastanie nie miało przecież polegać na utracie czegoś tak cennego. Czułem się tak, jakby ktoś wyrzucił mnie z krainy cudów i zaryglował za mną drzwi […]. Na szczęście w tamte święta pod moim domem pojawił się Ekspres Polarny […]”.

TYTUŁ: Ekspres Polarny
AUTOR: Chris Van Allsburg
ILUSTRATOR: Agata Mietlicka
WYDAWNICTWO: Tekturka
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 34


„Czy zdążą, nim noc wigilijna nastanie?” – Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Świąteczna historyjka dla najmłodszych dzieci. Bohaterami bajki Sherri Duskey Rinker są ulubione pojazdy wszystkich chłopców (i niektórych co bardziej zmotoryzowanych dziewcząt): koparka, wywrotka, dźwig i spychacz – postaci znane z książeczki Snów kolorowych, placu budowy. Wszystkie sprzęty są mocno zdeterminowane, by ukończyć przed świętami rozpoczętą budowę nowopowstającej konstrukcji. Czy uda im się zrealizować ambitne zamierzenie? Czym będą zajmować się poszczególne maszyny? I co oni właściwie budują?

Poczuć święta – 4 lekturowe rekomendacje

W tej rymowanej książeczce największą frajdę sprawia najmłodszym wierszowana fabuła oparta na powtarzającym się schemacie. Co ciekawe, ta niepozorna książka jednocześnie rozśmiesza dzieci, wycisza je przed snem i uczy, że pracując wspólnie, dzielimy się z innymi swoim wysiłkiem i ofiarujemy im coś wartościowego. Wieczór gwiazdkowy na placu budowy będzie stanowić dla dzieci bardzo przyjemny świąteczny prezent.

TYTUŁ: Wieczór gwiazdkowy na placu budowy
AUTOR: Sherri Duskey Rinker
ILUSTRATOR: AG Ford
TŁUMACZ: Joanna Wajs
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 32


„Wigilia za pasem, a wy tu sobie śpicie! To nie do pomyślenia” – Opowieści z Doliny Muminków

Czy wiedzieliście, że sympatyczne Muminki z opowiadań Tove Jansson to w rzeczywistości… trolle? W najnowszym wydaniu adaptacji opowiadań o charyzmatycznych mieszkańcach Doliny Muminków znalazło się pięć historii, których bohaterami są troskliwa mama, ciekawski Muminek, żądny przygód tata, wolny duch Włóczykij i złośliwa Mała Mi. Są to adaptacje bajek mojego dzieciństwa, spoglądam więc na janssonowskie historie zebrane w Opowieściach z Doliny Muminków z pewnym rozrzewnieniem, ale i fascynacją wykreowaną przez autorkę aurą tajemniczości (pod postacią np. Czarnoksiężnika czy Hatifnatów). Egmontowską antologię zawierającą ogromne ilustracje-kadry z bajek pokocha każdy, kto śledził filmowe poczynania mieszkańców osobliwego domu w kształcie pieca kaflowego.

Poczuć święta – 4 lekturowe rekomendacje

Nie bez przyczyny jednak to opracowanie znalazło się w świątecznym zestawieniu. W Opowieściach z Doliny Muminków znajdziecie jedną świąteczną historię, którą warto koniecznie w tym okresie przeczytać dzieciom. Gdy zabiegany pan Paszczak wpada do domu uroczych trolli i strofuje ich ze względu na brak świątecznych przygotowań, muminki wpadają w popłoch. Czym jest ta straszna wigilia? Jaka katastrofa nadciąga, że pan Paszczak podnosi taki rumor? Jansson z przymrużeniem oka patrzy na świąteczny szał („najwyraźniej, żeby przetrwać, trzeba mieć choinkę”) i wydobywa jego najbardziej kuriozalne oblicza („-Jedzenie na wigilię? – zdziwił się muminek. – To ona je?”). Przy tym opowiadaniu uśmiechnie się każdy dorosły, który choć raz przygotowywał się do świąt.

TYTUŁ: Opowieści z Doliny Muminków
AUTOR: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund
TŁUMACZ: Anna Czernow
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 176

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska