spot_img

Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści

Gdy tylko zobaczyłam okładkę książki Rocha Urbaniaka Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści, momentalnie uznałam to wydanie za imponujące. Papiernik bowiem to jeden z takich tytułów, które jeszcze przed otwarciem, przy pierwszym kontakcie z książką wydają się być zaproszeniem do świata literackiej przygody. Jakie treści kryją się w jego wnętrzu?

Miejsce, gdzie wszystko się zaczyna

Koncepcja książki Rocha Urbaniaka opiera się w całości na motywie Targowiska Opowieści – miejsca, na którym tytułowy Papiernik (czyli inaczej zbieracz opowieści) raz na dwa lata wystawia zebrane przez siebie historie i chce sprzedać je artystom tudzież twórcom. „Jeżeli będziecie bacznie się rozglądać to na Targowisku Opowieści znajdziecie ich wszystkich”. Jakie opowieści są tam sprzedawane? Kto jeszcze handluje historiami? I czy zawsze są one dobre, piękne i wspaniałe?

Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści

W różnych czasach i regionach

Okładka do książki Urbaniaka skojarzyła mi się z obrazem Pietera Bruegla Starszego Wieża Babel (być może ze względu na szarobłękitne niebo górujące nad zabudowaniami). Ta myśl ma pokrycie w fabularnej rzeczywistości – Papiernik to bowiem zbiór kilkunastu baśni, w którym panuje ogromna różnorodność. Do opowiadań o postaciach zbieraczy historii i świecie targowiska Urbaniak wprowadził motywy orientalne, ale i np. scenerie mroźnych krain i opowieści zbierane przez papiernika ze zmarzniętego świata. Co ciekawe na tle tej różnorodności widoczny jest rys swoistego uniwersalizmu  – historii, języka i opowieści, zawsze rozciągniętej między przekazem ponadczasowych wartości (takich ja dobro, zło, miłość czy zdrada).

Bogactwo fabularnych miejsc, szkatułkowa konstrukcja opowieści oraz spójna wizja świata mitów składają się na graficznie dopracowaną, zwyczajnie piękną książkę.

Lustrzane inspiracje

Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści zainspiruje każdego bibliotekarza, do przedstawienia podopiecznym ich własnego mitycznego uniwersum Targowiska Opowieści. Zabawa w strażników opowieści, ptaki o papierowych skrzydłach, szkatułka historii – wszystko to utrzymane w klimacie Papiernika zrobi na uczestnikach zajęć niezapomniane wrażenie.

Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści


TYTUŁ: Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści
AUTOR: Roch Urbaniak
WYDAWNICTWO: Tadam
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 84

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec