spot_img

Mieszkańcy Czeladzi zdecydowali: chcemy wesprzeć bibliotekę!

W 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi dzięki swoim czytelnikom poszerzy usługi i księgozbiór. Dzięki głosowaniu w budżecie obywatelskim głosami mieszkańców powstanie Czeladzka Biblioteka Komiksów, a do filii nr 2 trafią nowe gry planszowe.

Ponad 4 tysiące mieszkańców Czeladzi zagłosowało w budżecie obywatelskim. Obok projektów takich jak „Wioska Urwisów” przy szkole podstawowej, zakup sprzętu dla OSP, wykonanie siłowni na świeżym powietrzu, wysoko ocenione zostały dwa projekty lokalnej biblioteki.

52 osoby zagłosowały na projekt „Czeladzka Biblioteka Komiksów”, a 35 kolejnych na projekt „Gry planszowe w Twojej Bibliotece w filii nr 2 MBP”.

Czeladzka Biblioteka Komiksów

Realizacja zadania „Czeladzka Biblioteka Komiksów” ma rozszerzyć ofertę Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz umożliwić czeladzianom bezpłatny dostęp do interesującej literatury, która ze względu na cenę poszczególnych tomów często może znajdować się poza ich zasięgiem finansowym. Na ten cel biblioteka zdobyła 19 tys. zł.

Większa część zostanie przeznaczona na jednorazowy zakup większej liczby tomów, umożliwiającej niezwłoczne rozpoczęcie wypożyczania. Pozostała część wydawana będzie sukcesywnie przez cały 2020 rok na warte uwagi komiksy ukazujące się na bieżąco. Księgozbiór wzbogaci się o komiksy o przygodach bohaterów znanych z ekranu kinowego lub telewizyjnego, tytuły dla dzieci i młodzieży, a także komiksy polskich autorów.

– Ponieważ bohaterowie komiksów często pojawiają się na szklanym ekranie, a filmy z ich udziałem goszczą w repertuarze „Kopalni Kultury”, utworzenie Czeladzkiej Biblioteki Komiksów uczyniłoby ofertę kulturalną naszego miasta nie tylko bardziej bogatą, ale również bardziej spójną. Pojawienie się w ofercie biblioteki komiksów może zachęcić do jej odwiedzania osoby, które dotychczas nie miały takiego zwyczaju, ale na co dzień interesują się filmami i serialami, opartymi o fabuły komiksów. Popularność ekranizacji komiksów oraz posiadanie ich zbiorów w bibliotece mogłyby stanowić także podstawę organizowanych na jej terenie warsztatów czytelniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (np. dziecięce zajęcia czytelniczo plastyczne, młodzieżowe dyskusje o postaciach i fabułach) – podaje biblioteka w opisie projektu.

Gry planszowe w Twojej Bibliotece

Jak wskazuje sama nazwa bezpośrednim celem projektu jest udostępnienie mieszkańcom gier planszowych, wraz z miejscem do gry, jako interesującego i interaktywnego sposobu spędzania wolnego czasu łączącego integrację, rozrywkę, rozwój osobisty oraz elementy edukacji.

Zakupionych zostanie około 85 sztuk gier planszowych, które zostaną włączone do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi Filii Nr 2 przy ul. Nowopogońskiej 227e. Asortyment gier za kwotę 23 tys. zł obejmował będzie szeroki wachlarz pozycji, między innymi: gry dla dzieci, rodzinne, strategiczne, historyczne.

W ramach realizacji projektu organizowane będą spotkania przy grach, wydarzenia turniejowe dla mieszkańców i działania promocyjne.

– Kluczowym czynnikiem dla atrakcyjności i sukcesu projektu jest zaangażowanie i wsparcie ze strony personelu biblioteki, który jest otwarty na nowe pomysły i możliwości przeprowadzania wydarzeń planszówkowych, a także wyraża chęć zaangażowania się by uprzyjemnić czas lokalnej społeczności z różnych grup wiekowych. Pracujące tam osoby są bardzo uprzejme, otwarte i towarzyskie. Warto by mieszkańcy mieli okazję poznać personel filii i jego gościnność oraz wspólnie zawalczyć z planszówkowymi smokami – napisał we wniosku Rafał Gonciarz, pomysłodawca projektu.