spot_img

Książkowa gratka dla cybermaniaków

Dzisiejsza propozycja idealnie trafia w gusta wszystkich młodych miłośników nowych technologii i cyfrowego świata. Michał Leśniewski tym razem zabiera czytelników w literacką podróż do początków historii komputerów. Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe zostały objęte patronatem Lustra Biblioteki.

Zainteresować cybermaniaka

Gdy u drzwi czytelni staje młody człowiek, pytający „Czy mogę skorzystać z komputera?”, bibliotekarz instynktownie przeczuwa, że to niewinne zdanie oznaczać może długie godziny spędzone na graniu i surfowaniu po sieci. A gdyby tak delikwentowi-pasjonatowi komputerów podsunąć interesującą lekturę, z której dowie się m.in. jak doszło do upowszechnienia się internetu na szeroką skalę? Książka Leśniewskiego próbuje sprostać temu wyzwaniu – nie tylko objaśnia podstawy budowy komputerów (procesor, tranzystor), ale również w  szerokim kontekście pokazuje zmiany, do jakich dochodziło na przełomie wieków.

Książkowa gratka dla cybermaniaków

P o co starożytnym komputery?

Historię zdobyczy nowoczesnej myśli technologicznej Leśniewski kreśli od czasów… starożytności. „Brodaty mężczyzna wyglądał jak ubrany w prześcieradło […] Pobiegł do handlarza z oliwą, żeby mu zapłacić” – autor opisuje istniejącą w człowieku od zawsze potrzebę liczenia i systematyzowania rzeczywistości. Przywołuje rozmaite scenki sytuacyjne z udziałem największych filozofów i naukowców (Pascala, Leibniza), podczas których zastanawiają się oni nad światem wokoło. Wyłuskuje ciekawostki (m.in. odpowiada na pytania: gdzie po raz pierwszy użyto słowa „komputer” i jakie miało ono znaczenie?), pokazuje, jak rodziła się polska historia komputerów czy przedstawia słynny pojedynek Garija Kasparowa z maszyną. Ten obszerny zbiór dat, postaci, faktów, przełomowych dla cyfrowej rewolucji uporządkowano w układzie chronologicznym. Co ciekawe w gronie wielkich innowatorów znalazła się również kobieta o imieniu Ada oraz… Polacy, pracujący nad stworzeniem enigmy.

Lustrzane inspiracje

Przygotujcie przedmioty służące do liczenia (m.in. liczydła, patyczki). Zapytajcie, jaki związek mogą mieć one z komputerami. Wykorzystując fragmenty Ale komputery!, pokażcie dzieciom, jak ewoluowała technologia i jak wiele zmieniło się od czasów, gdy wynaleziono pierwsze komputery. Na koniec warto pokusić się o kreatywną wariację plastyczną na temat urządzeń przyszłości.


TYTUŁ: Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe
AUTOR: Michał Leśniewski
ILUSTRATOR: Maciej Łazowski
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 88

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec