spot_img

Jak rozmawiać o chorobie? – recenzja książki „Co to ten rak?”

Temat choroby nowotworowej to trudny orzech do zgryzienia dla każdego rodzica i opiekuna, który musi podjąć go z dzieckiem czy nastolatkiem. Książka Sarah Herlofsen pokazuje, w którym kierunku pójść, by pomóc dziecku i sobie.

„Może to wszystko wydaje Ci się naprawdę przerażające”

Zanim zaczęłam czytać Co to ten rak?, poczułam jako bibliotekarz, że stoję przed pewną granicą. Uświadomiłam sobie, że gdy postawię tą książkę na bibliotecznej półce, nikt nie sięgnie po nią ze względu na estetyczny wygląd czy dla rozrywki, nikt nie przeczyta jej dziecku „na dobranoc” ani nie zapyta o nią ze względu na wysokie oceny w rankingach nowości. Kto więc po nią sięgnie? Jedynie czytelnik, który będzie musiał przeczytać ją z konieczności, z potrzeby, bo ktoś w jego otoczeniu zachorował. W jaki sposób Co to ten rak? może mu pomóc?

Jak rozmawiać o chorobie? – recenzja książki „Co to ten rak?”

Zrozumieć chorobę

Adresatem książki Sarah Herlofsen jest młody człowiek – autorka stara się wytłumaczyć odbiorcy funkcjonowanie ludzkiego ciała, które zaatakowane jest przez chorobę. Zamiast fachowego, niezrozumiałego słownictwa sięga po język obrazów – stara się tłumaczyć chorobę jasnymi porównaniami (np. komórki przypominają do rodzinę, a poszczególne fragmenty ciała puzzle), często bezpośrednio zwraca się do czytelnika.

Pojawiają się w tej książce pytania dotyczące fizjologii („Czy komórki nowotworowe są złe?”), ale i takie, których dorosły nigdy nie chciałby usłyszeć („Czemu tata nie chce już ze mną grać w piłkę?”), podszyte smutkiem i strachem („Czy ja też zachoruję?”). Znajdziecie w Co to ten rak? całe spectrum różnych stanów emocjonalnych i punktów widzenia – choć nie brakuje tu również rzetelnych informacji (np. na temat terapii czy rozmawiania o śmieci).

Wsparcie dla dorosłych

Tak jak wspomniałam, głównym adresatem książki są dzieci (dostosowano do ich gustów kolorowe, choć stonowane ilustracje stanowiące estetyczny dodatek). Do dorosłych Herlofsen kieruje jedynie posłowie publikacji. Wspiera ich m.in. radami: kiedy, co i jak powiedzieć oraz przygotowuje ich na potencjalne reakcje dzieci. Książka Co to ten rak? jest według mnie najlepszą dostępną aktualnie na rynku wydawniczą popularno-naukową pozycją podejmującą ten niełatwy temat.


TYTUŁ: Co to ten rak?
AUTOR: Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler
TŁUMACZ: Jowita Maksymowicz-Hamann
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 96

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec