spot_img

Chłopiec, kret, lis i koń – wyjątkowa książka

Rzadko na rynku wydawniczym trafiają się wartościowe tytuły, które wyrażają uniwersalne uczucia czy myśli. Chłopiec, kret, lis i koń to wyjątkowa książka, w której i mali, i dorośli czytelnicy odnajdą coś dla siebie.

Poznać siebie dzięki innym

Czym właściwie jest Chłopiec, kret, lis i koń? Antologią grafik lub sentencji? Historią relacji czwórki zupełnie różnych od siebie istot? Zbiorem rozmów? Z pewnością, każdy z tych elementów ją wypełnia – na książkę składa się bowiem ponad sto grafik-scenek z dopisanymi dialogami. Początkowo są to rozmowy pomiędzy chłopcem, a kretem – dopiero na kolejnych ilustracjach do interlokutorów dołączają lis i koń. Choć są różni, wspólnie podróżują, odkrywają świat oraz dzięki rozmowom uczą się samych siebie.

Chłopiec, kret, lis i koń – wyjątkowa książka

Ilustracje „są jak wyspy, miejsca, do których zmierza się przez morze słów”

W książce Chłopiec, kret, lis i koń z jednej strony śmiało można te refleksyjne rozmówki nazwać kopalnią sentencji: w tekście Mackesy’ego aż roi się od cytatów, które powinny się znaleźć zbiorze literackich aforyzmów. Z drugiej te urwane w pół rozmowy o strachu, obecności, samotności zostawiają pewien niedosyt. Poszczególne strony aż proszą się o osobne interpretacje – każda też stanowi zaproszenie do dialogów na tysiące tematów: o celebrowaniu chwili, afirmacji życiu, strachu, wolności.

Jedna rycina, jedno słowo oddaje u Mackesy’ego kilkanaście znaczeń – czasami temu autorowi wystarczą trzy wyrazy do uruchomienia całej lawiny sensów. Ilustratorski i tekstowy minimalizm sprawiają, że obie warstwy są ze sobą niezwykle spójne.

Chłopiec, kret, lis i koń – wyjątkowa książka

Ta książka jest dla każdego z was

Długo zastanawiałam się, kto właściwie jest docelowym odbiorcą tej książki: dzieci, a może dorośli? Autor w słowie wstępnym pisze tak: „Ta książka jest dla każdego z was – czy masz lat osiem, czy osiemdziesiąt. Ja czasami czuję się tak, jakbym miał i tyle, i tyle”.  Aby zrozumieć przesłanie Chłopca, kret, lisa i konia, faktycznie nie jest potrzebna odpowiednia metryka wiekowa, ale wrażliwość i umiejętność czułego słuchania.


TYTUŁ: Chłopiec, kret, lis i koń
AUTOR: Charlie Mackesy
ILUSTRACJE: Magdalena Słysz
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 128

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec