spot_img

Warren XIII – powieść z dreszczykiem

Wydana końcem ubiegłego roku powieść Tanii del Rio Warren XIII. Wszystkowidzące oko umknęła dotychczas mojej uwadze – a szkoda, ponieważ stanowi ona świetny początek nowej serii dla dzieci i młodzieży. Oprócz fantastycznej fabularnej przygody autorka przedstawia prosty pomysł na tajemniczą biblioteczną zabawę… z lusterkiem.

Ukryte dziedzictwo

Główny tytułowy bohater – sierota, dziedzic i spadkobierca Hotelu u Warrena – stoi przed zadaniem kontynuowania wielkiego dzieła poprzedników. W czasach świetności pensjonat przeżywał prawdziwe oblężenie, teraz jednak świeci pustkami… Stryj Rupert, który ma sprawować opiekę nad kilkuletnim chłopakiem bardziej niż w rodzinne dziedzictwo, wpatrzony jest w swoją niedawno poznaną żonę, Anakondę. Ta z kolei sieje terror wszem i wobec, intensywnie przetrzepując zakamarki hotelu, aby odnaleźć legendarne Wszystkowidzące oko – mityczny skarb należący do rodu Warrenów. Kim właściwie jest ciotka i dlaczego zależy jej na legendarnym artefakcie? Co robi w hotelu nowy gość, Blada twarz? Gdy do hotelu zaczynają ściągać nieoczekiwanie typy spod ciemnej gwiazdy, Warren orientuje się ze wpadł w poważne tarapaty…

Mroczny klimat nie dla dzieci?

Choć okładka Warrena XIII nie wzbudziła mojego zachwytu – karykaturalne przedstawienie skradającego się na palcach chłopca w czarno-czerwonej intensywnej tonacji kolorystycznej nie do końca odpowiada moim sympatiom graficznym – to nie potrafię odmówić ilustratorowi stworzenia do powieści del Rio fantastycznej oprawy graficznej. Początkowo ilustracje i fabuła stwarzają wrażenie bardzo mrocznych i mogących przestraszyć młodsze dzieci, jednak w miarę rozwoju fabularnej akcji okazuje się, że w tej historii najbardziej liczą się wartości i wielkie, dobre serce głównego bohatera. Warren jest bowiem chłopcem niebywale sympatycznym, który dzięki uczciwości, odwadze i pracowitości zyskuje wielu przyjaciół, gotowych by pomóc mu podczas licznych, budzących grozę przygód. Jestem pewna, że seria, rozpoczęta przez powieść Warren XIII zyska wśród dzieci gorących zwolenników – nie brakuje w niej fabularnego napięcia i zwrotów akcji, a przy tym jej przekaz oparty jest na dobrych wartościach.

Lustrzane inspiracje

Akcja powieści toczy się w wielowiekowej rezydencji, w której nie może zabraknąć oczywiście biblioteki. Del Rio podrzuca młodym czytelnikom rozmaite tropy rozwiązania zagadki – podczas czytania rodzi się również pytanie: co może być „sercem hotelu”? Czyżby była to biblioteka? Co ciekawe fragment zagadki zapisano w taki sposób, że aby ją odczytać należy użyć… lusterka. Zabawy z lustrzanym odbiciem to prosty i atrakcyjny pomysł, zyskujący aprobatę dzieci!

Warren XIII – powieść z dreszczykiem


TYTUŁ: Warren XIII. Wszystkowidzące oko
AUTOR: Tania del Rio
ILUSTRACJE: Will Staehle
WYDAWNICTWO: Tadam
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 224

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec