spot_img

Dobrze się ginie w miłym towarzystwie – Dziewięcioro nieznajomych i Teraz zaśniesz

Na rynku wydawniczym panuje w ostatnim czasie moda na powieści, w których występuje grupa nieznajomych i… zbrodnia wisząca w powietrzu. W historiach C.L. Taylor i Liany Moriarty od fabularnego napięcia aż trzeszczą strony.

Na wyspie odciętej od świata – Teraz zaśniesz

Główną bohaterką powieści C. L. Taylor jest Anna. Kobieta prowadziwszy auto, była uczestniczką wypadku samochodowego, w którym dwoje jej współpracowników zginęło, a jeden został sparaliżowany. Od pogrzebu bohaterka, zaczyna cierpieć na bezsenność, która nie tylko pogrąża jej związek, ale i doprowadza kobietę do stanów depresyjnych… Żeby uciec od tłumionych wyrzutów sumienia, Anna przyjmuje posadę na szkockiej wyspie Rum – w odciętym od świata hotelu. Szybko okazuje się, że ustronna placówka nie jest dla niej wybawieniem – tropem bohaterki podąża bowiem  ktoś, kto zna jej przeszłość… Gdy siedmiu gości zawita do pensjonatu, a warunki atmosferyczne znacznie się pogorszą, Anna znajdzie się w śmiertelnym zagrożeniu.

Dobrze się ginie w miłym towarzystwie

„Poczucie winy to takie podstępne uczucie. Czai się w mrokach umysłu, czekając…”

Choć C.L. Taylor buduje akcję powieści wokół jednego z najpopularniejszych literackich motywów sen-śmierć, powieść nie sprawia wrażenia wtórnej wobec innych dostępnych na rynku tytułów z pogranicza kryminału i thrillera psychologicznego. Autorka kilkukrotnie zmienia czas akcji (przed wypadkiem/ po) i perspektywę narracyjną (m.in. Mohammed/ Anna/ Alex). Fabularnej napięcie potęgują – jednocześnie naprowadzając na trop zagadki – wplecione w rozdziały tajemnicze nekrologi. Thriller C.L.Taylor zasługuje na uwagę również dlatego, że gdzieś na marginesach powieści autorka porusza prawdziwe problemy m.in. wątek kondycji psychicznej ludzi cierpiących na depresję.

TYTUŁ: Teraz zaśniesz
AUTOR: C.L. Taylor
TŁUMACZ: Anna Dobrzańska
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 400


Najlepszą terapią jest… – Dziewięcioro nieznajomych

Do Tranquillum House – elitarnego, nowoczesnego ośrodka wypoczynkowego reklamowanego jako remedium na wszelkie życiowe trudności – zmierza 9 nowych kuracjuszy. Wśród nich znajdują się m.in. były gwiazdor sportu, odchodząca do lamusa pisarka, multimilionerzy czy porzucona żona. Pobyt w tym sanktuarium zdrowia i urody ma być dla nich oczyszczający. Choć liczą się z drobnymi niedogodnościami – takimi jak brak alkoholu czy papierosów – zakładają (albo przynajmniej tak deklarują w wypełnionym kwestionariuszu), że są gotowi na zmianę. Szkoła ciszy, powitalne smoothie, rozmowy z wykwalifikowaną kadrą… – dla hotelowych gości zapowiada się przyjemny relaks. Jakie przyjęcie zgotują im gospodarze pensjonatu?

Dobrze się ginie w miłym towarzystwie

Gdy czytałam kolejne partie tekstu, miałam nieodparte wrażenie, że oglądam dobry film psychologiczny utrzymany w klimacie Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie. Ta sama napięta struktura rozmów, kilkanaście tajemnic i zupełnie inni od siebie ludzie wrzuceni do jednego bulgoczącego kotła… – Liane Moriarty cały czas buduje w czytelniku przekonanie, że niebawem coś się wydarzy… Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźcie sami – moją uwagę autorka utrzymała aż do ostatniej strony.

TYTUŁ: Dziewięcioro nieznajomych
AUTOR: Liane Moriarty
TŁUMACZ: Mateusz Borowski
WYDAWNICTWO: Znak literanova
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 528

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec