spot_img

Wszyscy kochają Grufołaka

Gruffalo to jeden z tych tytułów, który każdy bibliotekarz powinien znać. Historia sympatycznego Grufołaka ma swoich wielbicieli na całym świecie, a nakład tej książki rozchodzi się błyskawicznie. Dlaczego dzieci i dorośli kochają opowiadanie Julii Donaldson?

Prosta fabuła

Donaldsonowską historię da się bardzo łatwo opowiedzieć w kilku zdaniach: mysz, wędrująca przez las spotyka na swojej drodze troje drapieżników, którzy kuszą ją obietnicami wspólnego posiłku. Rezolutna istotka wie, czym mogą skończyć się zbyt bliskie kontakty z lisem, sową i wężem, toteż stanowczo, ale grzecznie odmawia im, wspominając o pewnym stworze – tytułowym Gruffalo – z którym jest umówiona na spotkanie. Co się stanie, gdy rzeczony Gruffalo faktycznie pojawi się na horyzoncie?

Wszyscy kochają Grufołaka

Ujmująca w tej historii jest niemal każda strona opowieści. Wierszyki w tłumaczeniu fenomenalnego Michała Rusinka są zabawne i mają w sobie dreszczyk emocji, towarzyszący od zawsze baśniom, w których pojawiają się groźne stwory czyhające na potencjalną, niewinną ofiarę. Przekaz tej historii – inteligencja i odwaga wystarczą by pokonać pozornie dużo większych od siebie przeciwników – jest budujący dla dzieci. Morał, płynący z Gruffala nie jest naciągany, ale wynika z naturalnej struktury tej symetrycznie skrojonej opowieści. Dodatkowo ilustracje wykonane przez Axela Schefflera i lekkość tłumaczenia Rusinka (z zachowaniem bardzo charakterystycznego rytmu i rymów) ten przekaz wzmacniają.

Lustrzane inspiracje

Gruffalo to bohater niesłychanie rozpalający wyobraźnię małych czytelników. W internecie znajdziecie całą masę gadżetów związanych z tą postacią – przebrania, koszulki, puzzle magnetyczne, maskotki. Warto dodać, że wydawnictwo z okazji premiery wznowienia tej książeczki w Polsce postanowiło zorganizować podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” specjalny spacer z Grufołakiem.


TYTUŁ: Gruffalo
AUTOR: Julia Donaldson
TŁUMACZ: Michał Rusinek
ILUSTRATOR: Axel Scheffler
WYDAWNICTWO: Tekturka
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 32

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec